Stan schronów w Polsce. Strażacy przeprowadzą kontrole
Rozpoczęła się akcja sprawdzania schronów w Polsce. - We wszystkich powiatowych komendach straży pożarnych rozpoczęto inwentaryzację schronów - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Podkreślił, że Polska jest bezpieczna, ale budując obronę cywilną "przygotowujemy się na najczarniejsze scenariusze".
Wiceminister podkreślił, że sprawdzane są schrony i miejsca schronienia. - Mamy 62 tys. takich obiektów w całym kraju. Strażacy sprawdzają w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku. Jeśli nie, to będziemy podejmować działania, by je przystosowywać - powiedział Wąsik w Polsat News.
Wiceminister podkreślił, że Polska nie jest zagrożona. - Jesteśmy w NATO, jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Nie jesteśmy uczestnikami tej wojny, choć mocno wspieramy Ukrainę - podkreślił. - Polska jest krajem bezpiecznym. To są działania rutynowe. Ta akcja była zaplanowana jakiś czas temu - dodał.
ZOBACZ: Niemcy: Najwyższy urzędnik ds. cyberbezpieczeństwa oskarżony o kontakty z Rosją. Ma stracić pracę
Na pytanie, dlaczego ten proces następuje po pół roku od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, Wąsik powiedział, że rząd "porządkuje sprawy, które były zapomniane od czasów zimnej wojny". - To są działania rutynowe z zakresu ochrony ludności i ochrony cywilnej - podkreślił wiceminister. Zaznaczył, że akcja potrwa dwa miesiące.
Straż pożarna sprawdza stan schronów w Polsce
W czasie wojny lub innego stanu nadzwyczajnego jednostki straży pożarnej mają przekształcić się w formacje obrony cywilnej. Mają gasić, ratować, ewakuować, dostarczać jedzenie i zapewnić dach nad głową. Eksperci są jednak zdania, że straż nie podoła tylu obowiązkom. - Straż pożarna odpowiada za obronę cywilną. Oni najlepiej wiedzą jakie rzeczy są potrzebne, by te schronienia funkcjonowały. Wydaje się, że to dobra decyzja, by to straż zajmowała się tym zadaniem - uznał Wąsik.
ZOBACZ: Łukaszenka oskarżył Ukrainę o plany ataku. Rosja i Białoruś gromadzą wojska
Czy zatem obowiązki nakładane na straż pożarną nie są zbyt wielkie? Wiceminister powiedział, że straż pożarna współpracuje z innymi jednostkami ochrony cywilnej. - Ich jest więcej. Straż pożarna współpracuje z samorządami i ochotnikami. Jestem przekonany, że ten system będzie sprawdzał się w sposób najlepszy - stwierdził.
WIDEO: Wiceminister Maciej Wąsik w Polsat News: Inwentaryzujemy stan schronów w Polsce
Wąsik: Nasi strażacy współpracują z ukraińskimi
- Nasza straż blisko współpracuje ze strażakami ukraińskimi. Podpatrujemy, jak oni organizują swoją obronę cywilną i wyciągamy z tego wnioski - zaznaczył Wąsik. - Chcemy budować system ochrony cywilnej w sposób bardziej dynamiczny. Bardzo duży nacisk nałożymy na pierwszą pomoc - dodał.
- Przygotowujemy się na najczarniejsze scenariusze. Do tego jesteśmy zobowiązani. Jesteśmy do nich przygotowani, choć istnieje małe prawdopodobieństwo, że one nastąpią - podkreślił wiceminister.
ZOBACZ: Gen. Bieniek: Rosja zdecydowała się na atak z bezsilności. Krytyka Putina jest olbrzymia
Przypomniał, że jednym z założeń ustawy o ochronie ludności jest stworzenie funduszu, który "będzie dbał, doposażał i finansował wydatki" z tym związane.