Wojna w Ukrainie. Włosi poderwali myśliwce z Polski. Cztery rosyjskie samoloty blisko granic Unii
Włoskie Siły Powietrzne, których myśliwce pilnują bezpieczeństwa nieba wschodniej flanki NATO w ramach misji Air Policing, poinformowały w środę o naruszeniu przestrzeni powietrznej Polski i Szwecji przez cztery rosyjskie myśliwce. Włosi poderwali dwa Eurofightery, a później podali dokładniejszą informację, że Rosjanie jedynie przelatywali "w pobliżu" nad wodami międzynarodowymi.
Włoskie siły powietrzne poinformowały o interwencji podjętej w ramach wspólnej, rotacyjnej misji Air Policing w środę na Twitterze.
Włosi: naruszenie przestrzeni Polski i Szwecji
"Natychmiastowy start w celu przechwycenia czterech rosyjskich myśliwców, które wleciały w polską i szwedzką przestrzeń powietrzną, zanim zostały zmuszone do ponownego wejścia w przestrzeń powietrzną Kaliningradu" - napisali Włosi na Twitterze.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot wielozadaniowy Su-34
Poderwana została tak zwana para dyżurna.
Włoskie myśliwce, które ruszyły do akcji stacjonują w 22. Bazie Lotnictwa Cywilnego w Malborku.
Później Włosi sprostowali, że zostali zmobilizowani do akcji ze względu na to, że cztery rosyjskie samoloty przelatywały nad wodami międzynarodowymi w pobliżu granic Polski i Szwecji.
Misja obrony granic NATO
Stacjonujące w Polsce w ramach misji NATO włoskie myśliwce zostały poderwane do skontrolowania nieba także 29 września.
Rosyjski samolot zbliżył się wtedy do granicy z Polską.
ZOBACZ: Rosyjski samolot blisko granic Polski. Samoloty NATO poderwane
"Celem myśliwców była obserwacja obcej maszyny oraz kontrola nieba" - podały na Twitterze Włoskie Siły Powietrzne.
Włoski kontyngent trafił do Polski w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing, który ma wspierać Litwę, Łotwę i Estonię.
W kwietniu rosyjski turbośmigłowy samolot wojskowy wleciał w szwedzką przestrzeń powietrzną na południe od regionu Blekinge ze stolicą w Karlskronie.
Podano wtedy w komunikacie, że "rosyjski samolot turbośmigłowy AN-30 znajdował się na obszarze na wschód od Bornholmu, a następnie przez krótki czas naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji".
Czytaj więcej