Warszawa. Zatrzymana na lotnisku za zęby krokodyla. Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega
Z powodu wisiorków z zębów krokodyla zatrzymano na lotnisku kobietę wracającą z Afryki. Turystka tłumaczyła się, że nie wiedziała o zakazie wwozu takich rzeczy do Polski. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ostrzega, że przywóz niektórych towarów jest ściśle regulowany przez Konwencję Waszyngtońską.
Na lotnisku w Warszawie w bagażu pasażerki wracającej z Gambii funkcjonariusze znaleźli sześć sztuk zębów krokodyla nawleczonych na sznurki. Było to lokalne rękodzieło kupione na pamiątkę.
- Zatrzymana kobieta tłumaczyła, że kupiła wisiorki za sześć dolarów na ulicznym lokalnym straganie. Miały być pamiątką z podróży do Afryki - przekazała Anita Wielanek, rzeczniczka KAS.
Podczas rozmowy z funkcjonariuszami turystka wyjaśniła, że nie wiedziała, że przewóz takich pamiątek bez odpowiednich zezwoleń jest zabroniony.
Przewóz niektórych towarów jest poddany szczególnym regulacjom
Jak wyjaśniła rzeczniczka, Konwencja Waszyngtońska (CITES) reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. - Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin oraz ograniczanie międzynarodowego handlu: zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami z nich wykonanymi - przekazała Wielanek.
ZOBACZ: Krajowa Administracja Skarbowa: zatrzymano kilkaset niebezpiecznych chińskich zabawek dal dzieci
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Czytaj więcej