Oficjalna nota dyplomatyczna ws. reparacji od Niemiec podpisana przez szefa MSZ
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał oficjalną notę dyplomatyczną dotyczącą reparacji, która następnie zostanie przekazana do MSZ Niemiec. - Wyraża ona przekonanie, iż strony powinny podjąć niezwłoczne działania zmierzające do uregulowania kwestii następstw agresji niemieckiej w latach 1939-1945 - powiedział Rau na konferencji prasowej.
- Nota dyplomatyczna, którą właśnie parafowałem, zostanie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec - poinformował szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w poniedziałek.
Minister przekazał, że uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno zawierać m.in. wypłacenie przez Niemcy odszkodowania za materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu.
Dodał, że w ramach reparacji Niemcy powinny zapewnić właściwą współpracę z Polską w zakresie upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej. Polskiemu rządowi zależy również na podjęciu przez niemieckie władze "skutecznych działań" w celu zaprezentowania własnym obywatelom prawdziwego obrazu wojny i jej skutków - w szczególności krzywd i szkód wyrządzonym Polakom i ich krajowi.
ZOBACZ: Szymon Hołownia o reparacjach: Kaczyński idzie z podaniem, jak petent do Niemców
- Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów w przeszłości oraz zapewni dalszy rozwój stosunków dwustronnych w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy - przekonywał Rau.
Rau o reparacjach: Sprawiedliwość musi zwyciężyć
- Uregulowanie zawiera wypłacenie zadośćuczynienia za wyrządzone szkody, grabieże oraz mordy zadane narodowi polskiemu. Podjęcie przez władze niemieckie tych działań w sprawie Polski i reparacji są jasne. Sprawiedliwość musi zwyciężyć - przytoczył słowa szefa MSZ oficjalny profil PiS e mediach społecznościowych.
Zbigniew Rau podkreślił, że "na to czekały pokolenia Polaków". Wyraził też wdzięczność za pracę zespołu parlamentarnego i grupy ekspertów, którzy przygotowywali raport na temat poniesionych przez Polskę strat w związku z agresją Niemiec podczas II wojny światowej.
Szczególnym uznaniem obdarzył kierownika tego zespołu, posła PiS Arkadiusza Mularczyka. Minister pochwalił też swojego zastępcę, Piotra Wawrzyka, za przeprowadzenie "sprawnej koordynacji prac zmierzających do przedstawienia noty" dyplomatycznej do Niemiec.
WIDEO: Minister spraw zagranicznych podpisuje notę dyplomatyczną ws. reparacji
Zgrzyt w dniu podpisania noty dyplomatycznej na profilu MSZ
Godzinę przed zwołaną w poniedziałek konferencją prasową w siedzibie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na anglojęzycznym koncie tego resortu w mediach społecznościowych opublikowano wpis skierowany do naszych zachodnich sąsiadów.
"Najlepsze życzenia z Polski z okazji Dnia Jedności Niemiec!" - brzmi treść tweeta na oficjalnym profilu ministerstwa. W opisie widnieją również dwie flagi - polska i niemiecka, a z adresatów tej wiadomości oznaczono niemieckie MSZ, Thomasa Baggera pełniącego funkcję ambasadora Niemiec w Polsce oraz ambasadę RP w Berlinie.
Niefortunny kontekst tego wpisu zauważył m.in. Thomas Dudek, redaktor ZDFheute - dziennika informacyjnego drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej. Z kolei ambasador Niemiec odpisał grzecznościowo na Twitterze: "Bardzo dziękuję za życzenia w tym ważnym dla nas dniu, drodzy Sąsiedzi!".
ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. "Sprawy zostały uregulowane, co rząd polski wielokrotnie potwierdzał"
Dzień Jedności Niemiec to niemieckie święto państwowe obchodzone 3 października w rocznicę zjednoczenia tego kraju w 1990 roku. Jest dniem wolnym od pracy.
Reparacje wojenne Niemiec. Polska domaga się bilionowych odszkodowań
O temacie reparacji zrobiło się głośno po publikacji raportu o stratach Polski podczas II wojny światowej. Przedstawiono go na uroczystej prezentacji 1 września - w 83. rocznicę agresji nazistowskich Niemiec na nasz kraj - na Zamku Królewskim w Warszawie.
Straty Polski wyceniono w raporcie na sześć bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. W przeliczeniu daje to jeden bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów.
Czytaj więcej