Zagraniczna Pomoc Wojskowa. Niemal 290 milionów dolarów trafi do Polski z USA
288,6 miliona dolarów przeznaczył amerykański Kongres na rzecz Polski w ramach Zagranicznej Pomocy Wojskowej. Jak wyjaśniła ambasada USA w Warszawie, chodzi o wzmocnienie zdolności naszego kraju do "odstraszania i obrony" przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji.
Jak przypomnieli Amerykanie, nasz kraj udzielił "nadzwyczajnego wsparcia" Ukrainie w obliczu agresji Kremla. 288,6 miliona dolarów - zdaniem Stanów Zjednoczonych - "przyspieszy proces uzupełniania wyposażenia (wojskowego), które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów" dla Kijowa. Chodzi m.in. o czołgi.
USA sugerują, jak najszybciej rozpocząć produkcję sprzętu dla Ukrainy
"Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi" - dodała ambasada USA na Twitterze. Uściśliła, że dzięki temu w najszybszy możliwy sposób będzie możliwe uruchomienie produkcji sprzętu dla Ukrainy.
ZOBACZ: Media: Kolejny wyciek z gazociągu Nord Stream
Wsparcie, na którego przekazanie zgodził się w środę amerykański parlament, ogłosił 8 września w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Zatwierdzenie tej decyzji przez Kongres oznacza, że Polska stała się - po Ukrainie - jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej (Foreign Military Financing).
W ostatnim czasie wsparcie od Amerykanów w obliczu agresji Rosji otrzymała też sama Ukraina. 25 września prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił, że USA przekazały jego państwu dwa systemy przeciwlotnicze NASAMS. Mogą one zapewnić ochronę przed atakami rakietowymi.
Czytaj więcej