Wymiana jeńców. Ukraina odzyskała obrońców Azowstalu, do Rosji trafił Wiktor Medwedczuk

Świat
Wymiana jeńców. Ukraina odzyskała obrońców Azowstalu, do Rosji trafił Wiktor Medwedczuk
Wołodymyr Zełenski/Facebook
Wiktor Medweczuk to przyjaciel Władimira Putin

Ponad 200 obrońców kombinatu Azowstal - ostatniego bastionu broniącego się Mariupola - zostało uwolnionych z niewoli. W zamian za nich Ukraina przekazała agresorom kilkudziesięciu rosyjskich jeńców, a także Wiktora Medwedczuk, prokremlowskiego polityka. Wśród osób, które odzyskały wolność, są również cudzoziemcy.

Wiktor Medwedczuk to przyjaciel Władimira Putina, który w Ukrainie sterował prokremlowską partią Platforma Opozycyjna - Za Życiem. Ugrupowanie to, po wybuchu wojny, wspierało okupacyjne władze, więc zdelegalizowano je.

 

 

Sam Medwedczuk w kwietniu wpadł w ręce obrońców zaatakowanego kraju. Wcześniej - 27 lutego - uciekł z aresztu domowego, do którego trafił w związku z nielegalnymi dostawami węgla z tzw. republik ludowych w Donbasie.

Ukraina i Rosja wymieniły jeńców. Medweczuk i obrońcy Azowstalu uwolnieni

W nocy ze środy na piątek władze Ukrainy przekazały, że w wyniku wymiany jeńców Medwedczuk został przekazany Rosji wraz z 55 innymi schwytanymi.

 

 

Z niewoli u agresorów uwolniono z kolei 215 obrońców kombinatu Azowstal, którzy od chwili upadku Mariupola byli uwięzieni przez nieprzyjaciół.

 

 

Wymianę zorganizowano za pośrednictwem prezydenta Turcji. Jak uściślił szef gabinetu ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak, wśród osób, które odzyskały wolność, jest 124 oficerów. Ponadto 108 byłych jeńców to bojownicy pułku "Azow".

Zełenski rozmawiał z dowódcami "Azowa"

Pięciu najwyższych rangą dowódców "Azowa" zostało przetransportowanych do tureckiej Ankary, gdzie muszą przebywać do końca wojny. To element umowy, co potwierdza Kijów. Niedługo po zwróceniu wolności tym wojskowym, rozmawiał z nimi Wołodymyr Zełenski.

 

 

Kijów przekazał, że wymiana odbyła się w obwodzie czernihowskim. Objęła również dziesięciu obcokrajowców, którzy pomagali Ukrainie w obronie kraju. Wśród nich są osoby, którym okupanci zamierzali wymierzyć karę śmierci, jak i ciężarna lekarka Marianna Mamontowa.

wka/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie