Pogrzeb Elżbiety II. Tłumy przed telebimami z transmisją w Wielkiej Brytanii i na świecie
Pogrzeb królowej Elżbiety II w Wielkiej Brytanii transmitowany był przez brytyjskie telewizje. Wielu Brytyjczyków wybrało oglądanie przekazu na żywo w miejscach publicznych. Tłumy przybyły w tym celu m.in. do Hyde Parku w Londynie. Podobnie jest w wielu innych miejscach na całym świecie, zwłaszcza w krajach należących do Wspólnoty Brytyjskiej.
Uroczystości żałobne po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II, w tym nabożeństwo, które w południe czasu polskiego rozpoczęło się w Opactwie Westminsterskim, można było w Wielkiej Brytanii śledzić w telewizji.
Telebimy w londyńskim Hyde Parku
Jednak nie wszyscy w Zjednoczonym Królestwie chcieli w ten sposób żegnać monarchinię. Wiele osób w całym kraju zbierało się w miejscach publicznych, gdzie można było na żywo śledzić transmisję. Tak było w jednym z londyńskich parków królewskich niedaleko Pałacu Buckingham - Hyde Parku.
Postawiono tam kilka dużych ekranów, aby nieprzebrane tłumy ludzi, które napływały do Hyde Parku, mogły choć w ten sposób uczestniczyć w uroczystościach pożegnalnych królowej Elżbiety II.
ZOBACZ: Pogrzeb Elżbiety II. Dwie minuty ciszy w Wielkiej Brytanii. Uczczono pamięć królowej
Ci, którym udało się podejść bliżej ekranów, śledzili w skupieniu nabożeństwo i oglądali przemarsz konduktu żałobnego. Niektórzy nie mogli powstrzymać łez. Były pary oglądające uroczystości w objęciach, dzieci z chorągiewkami siedziały na ramionach rodziców.
Na tyłach panowała luźniejsza, bardziej rodzinna atmosfera. Było tam więcej ruchu, otwarte budki z jedzeniem. Niezależnie od miejsca, wiele osób nagrywało krótkie filmy i robiło zdjęcia, chcąc zachować w jakiś sposób tę historyczną chwilę.
Transmisje na całym świecie
Transmisję mogli m.in. oglądać na telebimie mieszkańcy Bostonu w stanie Massachusetts w USA.
Także mieszkańcy Kuala Lumpur w Malezji oglądali pogrzeb monarchini na żywo.
Podobnie było w Seulu, stolicy Korei.
Czytaj więcej