Nowy taryfikator. Za co wyższe mandaty?

Moto
Nowy taryfikator. Za co wyższe mandaty?
policja.pl
Nowy taryfikator. Za co wyższe mandaty? 

W sobotę wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. Wzrastają stawki m.in. za kolejne przekroczenie prędkości, czyli tzw. recydywę. Łatwiej można "nazbierać" punktów karnych, nawet 15 za jedno wykroczenie. Kasować będą się one dopiero dwa lata po opłaceniu mandatu.

To drugi etap zmian wynikających z nowelizacji prawa o ruchu drogowym, która wraz z początkiem roku zaostrzyła kary dla kierowców. 

 

Od soboty dwukrotnie wzrosły kary za niektóre wykroczenia drogowe popełniane w warunkach tzw. recydywy w ciągu dwóch lat od ostatniego wykroczenia. Chodzi o przekroczenie dopuszczalnej prędkości (powyżej 31 km/h), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła.

Za co wyższe mandaty? 

Wyższe stawki dotyczą np. przekroczenia prędkości: 

 

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

ZOBACZ: Holandia: Polak po alkoholu wjechał pod prąd i spowodował wypadek. Kara? 100 godzin prac społecznych


Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

 

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
  • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych /  recydywa: 3000 złotych;
  • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
  • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych /  recydywa: 5000 złotych.

 

WIDEO: Kierowcy "w warunkach recydywy". Nawet 5 tys. zł mandatu i więcej punktów karnych

Nowy taryfikator. Co z punktami karnymi

Przy 24 punktach, jakie maksymalnie można mieć na koncie (20 dla kierowców posiadających uprawnienia krócej niż rok), łatwiej będzie stracić prawo jazdy. 

 

ZOBACZ: Nowy taryfikator mandatów. Rzecznik KGP Mariusz Ciarka: To ukróci cwaniactwo

 

Od soboty policja może przyznać kierowcy 15 pkt punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki mandatów. Chodzi m.in. za zignorowanie lub niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej lub osób kierujących ruchem, ale także za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym wchodzącym na pasy lub na nich już będącym oraz za przekroczenie prędkości powyżej 71 km/h. 

 

W przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd, który może nałożyć grzywnę nawet do 30 000 złotych.

 

Punkty karne będą się "kasować" dwa lata po zapłaceniu mandatu, a nie rok po wykroczeniu. - To ukróci cwaniactwo - mówił w "Gościu Wydarzeń" rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

 

ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie