Rosyjska propaganda chciała oczernić Elżbietę II. Użyto nagrania z XIX wieku
Niezależny białoruski portal informacyjny Nexta opisał sposób, w jaki w rosyjskiej telewizji próbowano zdyskredytować zmarłą królową Wielkiej Brytanii Elżbietę II. Użyto nagrania pochodzącego sprzed ponad 120 lat, na którym żona i córka francuskiego gubernatora rzucają drobne monety wietnamskim dzieciom.
W rosyjskim programie informacyjnym powiedziano widzom, że na nagraniu widać Elżbietę II, która rzuca głodnym, afrykańskim dzieciom resztki jedzenia. Miało to zdyskredytować zmarłą monarchinię w oczach Rosjan. Serwis Nexta opublikował na swoim Twitterze fragment wypowiedzi prezenterki.
Prawda o nagraniu jest zupełnie inna. Powstało ono na przełomie 1899 i 1900 roku, czyli ponad 120 lat temu (królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat). Nagranie nie pochodzi z Afryki, a z Wietnamu, a jego głównymi bohaterkami są żona i córka gubernatora Indochin Francuskich Paula Doumera. Obszar obejmujący dzisiejszy Wietnam, Laos i Kambodżę był wówczas francuską kolonią.
W rzeczywistości kobiety nie rzucały też resztkami jedzenia, a monetami o niskiej wartości. Film znajduje się w zbiorach instytutu im. braci Lumière, którzy byli pionierami francuskiej i światowej kinematografii. Jego autorem był współpracownik wynalazców, Gabriel Veyre.
Czytaj więcej