Pogrzeb królowej Elżbiety. Chińska delegacja nie została dopuszczona do trumny

Świat
Pogrzeb królowej Elżbiety. Chińska delegacja nie została dopuszczona do trumny
PAP/EPA/UK PARLIAMENT/JESSICA TAYLOR HANDOUT
Trumna z ciałem królowej Elżbiety II będzie wystawiona na widok publiczny do dnia pogrzebu

Przewodniczący obrad Izby Gmin Lindsay Hoyle miał odrzucić prośbę Pekinu, by chińska delegacja uczestniczyła w składaniu hołdu zmarłej królowej Elżbiecie II w Westminster Hall. W najstarszej części brytyjskiego parlamentu na widok publiczny wystawiona jest trumna z ciałem monarchini. Według portalu Politico decyzja speakera spowoduje zaostrzenie stosunków na linii Wielka Brytania-Chiny.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w zamku Balmoral w Szkocji. W piątek Brytyjczycy żegnają swoją królową, której trumna od środy jest wystawiona na widok publiczny w budynkach parlamentu. Ciało Elżbiety II pozostanie tam do dnia pogrzebu 19 września.

Izba Gmin niedostępna dla delegacji z Chin

Brytyjska Izba Gmin odmówiła jednak chińskiej delegacji udziału w pożegnaniu monarchini w Westminster Hall.

 

Speaker Izby Gmin Lindsay Hoyle miał powiedzieć deputowanym, że odrzucił prośbę Chin w tej sprawie - informuje portal Politico, powołując się na wysoką rangą osobę z parlamentu, znającą sprawę.

 

Poproszone o komentarz biuro przewodniczącego obrad brytyjskiego parlamentu odmówiło udzielenia wyjaśnień ze "względów bezpieczeństwa".

 

ZOBACZ: Pogrzeb królowej Elżbiety II. Media: Nie zaproszono przywódców Rosji, Białorusi i Birmy

 

Do uczestnictwa w narodowym hołdzie dla Elżbiety II i podpisania księgi kondolencyjnej wyłożonej w Lancaster House zastały zaproszone wszystkie głowy państw przebywające w Londynie.

 

Według Politico Hoyle miał argumentować, że nie jest możliwe przebywanie chińskiej delegacji w parlamencie, którego członkowie są objęci sankcjami Pekinu.

Kara za sankcje na brytyjskich polityków 

Według portalu jeden z polityków miał kwestionować prawo parlamentu do decydowania w tej sprawie wobec tego, że pięciodniowe oficjalne uroczystości pogrzebu królowej Elżbiety II, określane jako operacja "Marquee", organizowane są przez Pałac Buckingham (monarchię) i Whitehall (rząd i administrację publiczną).

 

Politico zauważa jednocześnie, że Westminster Hall to część Pałacu Westminsterskiego, będącego siedzibą parlamentu, która podlega speakerom Izby Lordów i Izby Gmin.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Setki tysięcy osób w wielokilometrowej kolejce, by pożegnać Elżbietę II

 

Portal podkreślił, że decyzja przewodniczącego oznacza, iż istnieje jeszcze możliwość uczestnictwa chińskiej delegacji reprezentującej prezydenta Xi Jinpinga w pogrzebie monarchini w Opactwie Westminsterskim w poniedziałek.

 

Politico pisze też, że oznaczałoby to znacząco inne traktowanie Chińczyków w dwóch różnych miejscach, które dzieli od siebie 150 metrów.

 

Tak odmienne decyzje w sprawie chińskiej delegacji oznaczałyby -zdaniem portalu - że stanowisko parlamentu wobec Chin jest nadal znacznie bardziej konserwatywne niż to, które reprezentuje obecnie brytyjski rząd.

 

Już w zeszłym roku parlament odmówił bowiem chińskiemu ambasadorowi zgody na wejście do swoich budynków ze względu na sankcje nałożone na brytyjskich polityków, którzy skrytykowali prześladowania Ujgurów.

hlk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie