Wysokie ceny energii. Jak oszczędzać? Co "pożera" najwięcej prądu?

Polska
Wysokie ceny energii. Jak oszczędzać? Co "pożera" najwięcej prądu?
Polsat News
Według zapowiedzi prezesa PiS, stała "zamrożona" cena będzie dotyczyć odbiorców - rodzin, które zużywają do 2 tys. kWh rocznie

Ceny energii szybują w górę. Rząd zapowiada ich zamrożenie na poziomie roku 2022 r. do ok. 2000 kWh zużycia rocznie. Sama płyta indukcyjna średnio pobiera ok. 1600 kWh rocznie. Co "pożera" najwięcej prądu i jak oszczędzać energię - sprawdzali dziennikarze Polsat News.

Tradycyjna żarówka 100 W rocznie zużywa około 200 kWh. Żelazko to 480 kWh. Pralka to rocznie zużycie energii na poziomie od 120 do 150 kWh. 

 

Więcej energii potrzebują zmywarki, od 200 do 240 kWh. Lodówki to około 245 kWh. Znacznie więcej energii potrzebują płyty indukcyjne, to około 1600 kWh, ponad 1000 zaś to zużycie energii przez bojler do podgrzewania wody. Bojler nie jest jednak elementem stałego wyposażenia każdego mieszkania, część budynków i mieszkań jest podłączona do miejskich sieci. 

"Pożeracze" energii 

- W naszych domach największymi "pożeraczami" energii elektrycznej są te urządzenia, w których występują grzałki. Na przykład czajnik elektryczny. Jeżeli założymy, że będziemy jeden litr wody gotować trzy razy dziennie, to rocznie da nam zużycie energii na poziomie 100 kWh, czyli to jest 1/20 tej wartości, tej energii, którą rząd przyjął jako tę wartość graniczną, jeśli chodzi o pozostawienie cen na dotychczasowym poziomie - zwrócił uwagę w Polsat News dr hab. inż. Sławomir Cieślik, z Instytutu Inżynierii Elektrycznej Politechniki Bydgoskiej.

 

Pytany o to, jak oszczędzać, mówił, że "oszczędzanie musi polegać w gruncie rzeczy na odpowiednim zarządzaniu tymi urządzeniami, które są najbardziej energochłonne. Jeżeli ja potrzebuję tylko jedną filiżankę czy tylko jedną szklankę wody, to do czajnika nie wlewam dwóch litrów, bo to się będzie wiązało z tym, że dwa litry zdecydowanie dłużej ten czajnik będzie gotował, w związku z czym zużyje dużo więcej energii". 

 

WIDEO: Wysokie ceny energii. Jak oszczędzać i co jej najwięcej zużywa

 

 

- Możemy sobie zaplanować odpowiednie urządzenia, a następnie odpowiednio zarządzając i użytkując je możemy doprowadzić do obniżenia zużycia energii - wyjaśnił.

 

Na zużycie energii można zwracać uwagę przy kupnie nowych sprzętów. - Powinnyśmy szukać przy zakupie nowych sprzętów takich, które spełniają nasze wymagania, ale też są jak najmniej energochłonne, porównywanie tych liczb energetycznych jest bardzo ważne. Nnajwięcej pochłaniają urządzenia, które pracują w cyklach stałych, bojler, ogrzewacze wody, lodówki. To, co pracuje non stop - mówił Rafał Lewandowski, inżynier elektrotechniki.  

Ile energii zużywa rodzina?

- Średnie zużycie energii w gospodarstwie domowym na pierwszą osobę przyjmuje się 1000 kWh, na każdą kolejną 500 kWh. Jeżeli mówimy o rodzinie, to możemy rodzinę definiować w kategoriach socjologicznych i społecznych. Nie jesteśmy w stanie zmierzyć, ile dana rodzina zużywa energii w ciągu roku, a to z prostego powodu, ponieważ jedna rodzina może mieć kilka gospodarstw domowych - ocenił dr hab. inż Sławomir Cieślik.

 

WIDEO: Jak oszczędzać energię?  

 

 

Według zapowiedzi prezesa PiS, stała "zamrożona" cena energii będzie dotyczyć odbiorców - rodzin, które zużywają do 2 tys. kWh rocznie. Zliczając przedstawione w artykule urządzenia, to zużycie przekroczy 3 tys. kWh. Tekst nie uwzględnia mniejszych sprzętów AGD i RTV posiadanych przez większość Polaków, takich jak: ładowarki do telefonów, laptopów, suszarki do włosów itp. 

laf/grz / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie