Podwyżki cen węgla przełożą się na podwyżki czynszów? "Pytanie, czy będą środki na zakup węgla"

Polska
Podwyżki cen węgla przełożą się na podwyżki czynszów? "Pytanie, czy będą środki na zakup węgla"
Polsat News
Rozładunek węgla w porcie

Ważna kwestia to to, czy przedsiębiorstwa ciepłownicze będą miały środki na zakup węgla - mówił w Polsat News Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, pytany o skutki niedoborów węgla dla ciepłownictwa.

- Największym wyzwaniem jest kwestia logistyczna, czy węgiel, który dopłynie do Polski, będzie na czas rozwieziony do kilkuset miejsc w kraju - zaznaczał Szymczak.

 

Dodawał, że według jego informacji większość przedsiębiorstw ciepłowniczych nie miała zabezpieczonej całości zapasów węgla koniecznych na sezon grzewczy. - Stan tych zapasów był bardzo różny - zaznaczał. 

Czy będą pieniądze? 

Przypomniał też, że druga "ważna kwestia to, czy przedsiębiorstwa ciepłownicze będą miały środki na zakup węgla, który zdrożał na rynkach światowych pięcio-, sześciokrotnie, a krajowy zdrożał dwuipółkrotnie".  

 

ZOBACZ: Doskonała, sprawiedliwa, odważna - wiceminister o decyzji Kaczyńskiego w sprawie państwowych spółek

 

Wyższa cena węgla i konieczność jego zakupu przez ciepłownie przekładać się może na wysokość czynszu. Co więcej, niektóre przedsiębiorstwa już zapowiadają podniesienie stawek, o czym pisaliśmy polsatnews.pl.

Chłodny scenariusz 

Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie został także zapytany, co w przypadku, gdy pojawi się problem braku surowca lub środków na jego zakup. 

 

- Gdyby doszło do tego, to przedsiębiorstwa ciepłownicze są zobowiązane rozporządzeniem Rady Ministrów przygotować plany awaryjne, a następnie przesłać je do wojewody, a ten do Kancelarii Premiera. Wówczas Rada Ministrów rozporządzeniem może przyjąć ograniczenie temperatury w sieciach ciepłowniczych - wyjaśniał.

 

WIDEO: Ciepły kaloryfer oznacza wyższy czynsz? "Pytanie czy będą środki na zakup węgla"

 

Dodał, że "może się to bezpośrednio przełożyć na temperaturę w mieszkaniach". 

 

Sezon grzewczy trwa w Polsce zazwyczaj około sześciu miesięcy, od końca września do połowy kwietnia. 

laf / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie