Podwyżki cen węgla przełożą się na podwyżki czynszów? "Pytanie, czy będą środki na zakup węgla"
Ważna kwestia to to, czy przedsiębiorstwa ciepłownicze będą miały środki na zakup węgla - mówił w Polsat News Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, pytany o skutki niedoborów węgla dla ciepłownictwa.
- Największym wyzwaniem jest kwestia logistyczna, czy węgiel, który dopłynie do Polski, będzie na czas rozwieziony do kilkuset miejsc w kraju - zaznaczał Szymczak.
Dodawał, że według jego informacji większość przedsiębiorstw ciepłowniczych nie miała zabezpieczonej całości zapasów węgla koniecznych na sezon grzewczy. - Stan tych zapasów był bardzo różny - zaznaczał.
Czy będą pieniądze?
Przypomniał też, że druga "ważna kwestia to, czy przedsiębiorstwa ciepłownicze będą miały środki na zakup węgla, który zdrożał na rynkach światowych pięcio-, sześciokrotnie, a krajowy zdrożał dwuipółkrotnie".
ZOBACZ: Doskonała, sprawiedliwa, odważna - wiceminister o decyzji Kaczyńskiego w sprawie państwowych spółek
Wyższa cena węgla i konieczność jego zakupu przez ciepłownie przekładać się może na wysokość czynszu. Co więcej, niektóre przedsiębiorstwa już zapowiadają podniesienie stawek, o czym pisaliśmy polsatnews.pl.
Chłodny scenariusz
Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie został także zapytany, co w przypadku, gdy pojawi się problem braku surowca lub środków na jego zakup.
- Gdyby doszło do tego, to przedsiębiorstwa ciepłownicze są zobowiązane rozporządzeniem Rady Ministrów przygotować plany awaryjne, a następnie przesłać je do wojewody, a ten do Kancelarii Premiera. Wówczas Rada Ministrów rozporządzeniem może przyjąć ograniczenie temperatury w sieciach ciepłowniczych - wyjaśniał.
WIDEO: Ciepły kaloryfer oznacza wyższy czynsz? "Pytanie czy będą środki na zakup węgla"
Dodał, że "może się to bezpośrednio przełożyć na temperaturę w mieszkaniach".
Sezon grzewczy trwa w Polsce zazwyczaj około sześciu miesięcy, od końca września do połowy kwietnia.
Czytaj więcej