Badanie: Mózg zmniejsza się u ojców po narodzinach pierwszego dziecka

Świat
Badanie: Mózg zmniejsza się u ojców po narodzinach pierwszego dziecka
FLICKR/ColinBowern
Po narodzinach dziecka zmniejsza się objętość kory mózgowej

Według hiszpańskich i amerykańskich badaczy, u ojców, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami, dochodzi do zmniejszenia objętości kory mózgowej. Choć taka informacja może martwić, w rzeczywistości jest bardzo pozytywna i świadczy o przygotowaniach organizmu na nadejście dziecka.

Jak wynika z najnowszego badania opublikowanego w wydawanym przez wydawnictwo Uniwersytetu Oksfordzkiego piśmie Cerebral Cortex, u mężczyzn, którzy po raz pierwszy zostali ojcami, może dojść do skurczenia się mózgu.

 

Pierwsze prace naukowe w tym zakresie zostały opublikowane w 2016. Wówczas badacze z holenderskiego Uniwersytetu w Lejdzie dowiedli, że po urodzeniu dziecka zmienia się architektura mózgu kobiety, w obszarach zaangażowanych w przetwarzanie sygnałów społecznych.

 

Naukowcy z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych wykazali, że podobne zmiany zachodzą u mężczyzn.

Zmniejszona objętość kory mózgowej

Nowe badanie wykazało, że u panów, którzy po raz pierwszy zostali ojcami, objętość kory mózgowej zmniejszyła się od jednego do dwóch procent. Zmiany nastąpiły w obszarach, które są powiązane z rodzicielską troską.

 

Choć informacja może wydawać się negatywna, w rzeczywistości może wpływać na udoskonalenie pracy mózgu. Według naukowców zmiana sprawia, że kontakt z dzieckiem jest intensywny i bardziej naturalny.

 

ZOBACZ: Naukowcy: Potrzeba 21 wytrysków miesięcznie, aby uchronić się przed rakiem prostaty

 

By wykazać zmiany w mózgu badacze przeanalizowali wyniki badań z rezonansu magnetycznego u 40 mężczyzn. 20 pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, 20 z Hiszpanii. Ich wyniki porównano z 17 mężczyznami w Hiszpanii, którzy nie mają dzieci. Ojcowie z Hiszpanii przechodzili badanie mózgu przed zajściem w ciążę swoich partnerek, a następnie kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. W Stanach Zjednoczonych skany rezonansu wykonywano w czasie ciąży partnerek, a następnie w siódmym lub ósmym miesiącu po urodzeniu dziecka.

 

Wyniki badania, po przeanalizowaniu z badaniem mężczyzn, którzy nie mają dzieci, wskazywały na plastyczność mózgu i "nakładające się na siebie trendy redukcji objętości kory mózgowej", w obszarze odpowiedzialnym za zrozumienie społeczne.

 

ZOBACZ: Naukowcy skonstruowali robota, który uczy się wyobrażania siebie w przestrzeni

 

Naukowcy podsumowali swoje analizy stwierdzeniem, że nie tylko organizmy kobiet przystosowują się do zmian związanych z nadejściem dziecka. Dotyczy to również mężczyzn, dlatego sprawują ważną rolę w życiu swoich potomków.

jk/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie