Wyrok TSUE w sprawie Kombi. Skarga Sławomira Łosowskiego oddalona

Kultura
Wyrok TSUE w sprawie Kombi. Skarga Sławomira Łosowskiego oddalona
Wikimedia Commons/Jacek Halicki, Fryta 73
Grzegorz Skawiński i Sławomir Łosowski

Kolejna odsłona trwającego od 8 lat sądowego sporu między muzykami zespołu Kombi. Ich konflikt trafił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskie. Ostatecznie założyciel grupy, Sławomir Łosowski, przegrał z Grzegorzem Skawińskim. Chodziło o prawa do używania znaku towarowego Kombi.

Sławomir Łosowski jest założycielem zespołu Kombi, którego częścią był także Grzegorz Skawiński. Panowie współpracowali przez 16 lat, jednak w 1992 roku postanowili zawiesić działalność. 

 

Po ponad 10 latach, w 2003 roku pojawił się pomysł reaktywacji grupy. Sławomir Łosowski nie wziął jednak udziału w projekcie - wtedy Skawiński wraz dwoma byłymi muzykami założył zespół z nieco odmienną nazwą "Kombii". 

 

ZOBACZ: Paweł Jabłoński o zamrożeniu cen emisji CO2: Element bezpieczeństwa energetycznego Europy

Kombi vs. Kombii. Sprawa trafiła do TSUE

Taki rozwój wydarzeń nie spodobał się Łosowskiemu, który w styczniu 2014 roku wystąpił o rejestrację unijnego znaku towarowego Kombi, dzięki czemu miał on wyłączne prawa do korzystania z tego tej nazwy. W roku 2016 do EUIPO trafił wniosek Skawińskiego, który domagał się unieważnienia praw do znaku towarowego, które przysługiwały Łosowskiemu.

 

Urząd przychylił się do argumentów Skawińskiego. Po tym  jak Łosowski stracił prawa do znaku towarowego, odwołał się od wyroku. Początkowo skierował się do Izby Odwoławczej, która sprawę oddaliła. Ostatecznie spór trafił do TSUE.

TSUE oddalił skargę Łosowskiego

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w tej sprawie, uznając argumenty przedstawione przez Łosowskiego za bezzasadne i oddalając skargę. W argumentacji TSUE wskazał, że muzyk przypisał "interwenientowi określony zamiar w chwili składania wniosku o unieważnienie prawa do spornego znaku towarowego, nie przedstawiając żadnych dowodów na jego poparcie. Argument ten można zatem jedynie oddalić".

 

ZOBACZ: Kredyty we frankach. TSUE o kwestii przedawnienia

 

TSUE argumentował też, że z uwagi na podobieństwo nazw "Kombi" i "Kombii", istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia odbiorców w błąd. "Argument skarżącego, że poziom uwagi właściwego kręgu odbiorców jest 'większy i zdecydowanie wyższy niż przeciętny' w stosunku do niektórych towarów jest bezskuteczny" - przekazał TSUE.

mst/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie