Wakacje kredytowe. UOKiK postawił zarzuty wobec trzech banków

Biznes
Wakacje kredytowe. UOKiK postawił zarzuty wobec trzech banków
Pixabay
UOKiK postawił zarzuty wobec trzech banków związane z wakacjami kredytowymi. Zdj. ilustracyjne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów bankom: BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankowi Pocztowemu. Chodzi o uniemożliwienie konsumentom wystąpienia o wakacje kredytowe na wszystkie okresy za pomocą jednego wniosku.

- Na bieżąco występujemy do poszczególnych banków o usuwanie identyfikowanych nieprawidłowości. Mamy już wymierne efekty tych działań - wyeliminowaliśmy m.in. straszenie konsumentów negatywnymi konsekwencjami wpisu do BIK czy wymaganie wniosku o wakacje kredytowe z wyprzedzeniem - powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

ZOBACZ: Dane GUS o inflacji w sierpniu. Wzrost cen o 16,1 proc. rok do roku

 

- Po naszych wezwaniach większość banków pozostawia też konsumentom wybór, czy chcą w jednym wniosku zawiesić wszystkie dozwolone przepisami raty, czy robić to stopniowo w kilku, oddzielnych wnioskach. Trzy banki, które jeszcze tego nie zmieniły, otrzymały zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów - przekazał Chróstny.

Kredyty o łącznej wartości 228 mld zł

Według nowych ustaleń, konsument może wpisać od razu w jednym wniosku wszystkie 8 miesięcy albo składać sukcesywnie oddzielne wnioski na zawieszenie jednej lub kilku rat. Tymczasem wiele banków wymagało oddzielnego wniosku na każdy okres. Po interwencji UOKiK większość z nich wycofała się z tej praktyki.

 

 

Jednak BNP Paribas Bank Polska, Getin Noble Bank oraz Bank Pocztowy w systemie swojej bankowości elektronicznej nadal nie dopuszczają składania jednego wniosku na wszystkie wybrane okresy. Prezes UOKiK postawił im zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Grożą za to kary w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

 

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że do 30 sierpnia wakacjami kredytowymi zostało objętych 876 tys. kredytów o wartości 228 mld zł i skorzystało z nich 44 proc. uprawnionych. Do UOKiK trafiło ok. 900 skarg. Chodziło m.in. o to, że banki mogą utrudniać konsumentom skorzystanie z wakacji kredytowych lub zniechęcać ich do tego.

Wakacje kredytowe od 29 lipca

Wakacje kredytowe wprowadziła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Mogą z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Przepisy weszły w życie 29 lipca. Pierwsza rata, którą można było zawiesić przypadła na sierpień.

 

 

Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie osiem miesięcy. Są to sierpień i wrzesień 2022 r., dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

 

Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej sześć miesięcy po tej dacie. Z "wakacji" można skorzystać tylko dla jednego kredytu.

jsd/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie