Ekstremalne upały w Chinach. Ludzie szukają ochłody w supermarketach
Chiny zmagają się z największymi w historii upałami. W wielu miejscach kraju temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Z powodu suszy wysycha trzecia najdłuższa rzeka świata - Jangcy. Rekordowe temperatury dają się we znaki również ludziom. Szczególnie narażeni są na nie seniorzy, którzy szukają schronienia w klimatyzowanych supermarketach.
Chiny od wielu tygodni borykają się z falą ekstremalnie wysokich temperatur. Najgorsza sytuacja jest w południowo-zachodniej oraz centralnej części kraju. w wielu miejscach temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza.
ZOBACZ: Susza w Polsce. Dramatycznie niski poziom wody w polskich rzekach
"Fala upałów jest tym razem dłuższa, ma większą skalę, siłę i jest w większym stopniu ekstremalna. Biorąc pod uwagę wszystkie oznaki, fala upałów w Chinach będzie trwała i będzie się nasilać" - poinformowano w komunikacie państwowego centrum ds. klimatu, który cytuje CNN.
Wysychają rzeki
Upały wywołują pożary oraz powodują wysychanie rzek. Według władz w ostatnich tygodniach wyschło ich już ponad 60. Problemy hydrologiczne nie ominęły rzeki Jangcy. Poziom wody w trzeciej co długości rzece na świecie spadł tak drastycznie, że widać jej dno.
Powoli wysycha również Poyang, czyli największe w Chinach jezioro słodkowodne. W ciągu kilkudziesięciu dni zmniejszyło się do jednej czwartej swojej normalnej powierzchni o tej porze roku.
Z powodu ekstremalnie wysokich temperatur władze krajowe ogłosiły alarm. Straty wywołane przez suszę szacowane są na setki milionów dolarów.
ZOBACZ: Szwajcaria. Rzeka Doubs prawie wyschła. Ruch turystyczny na rzece wstrzymany
Upały mają negatywny wpływ na środowisko, ale również na ludzi. Ponieważ susza w niektórych miejscach spowodowała przerwy w dostawach prądu, ludzie, głównie starsze osoby, szukają schronienia gdzie indziej.
Najczęściej w klimatyzowanych supermarketach. Sytuację dobrze obrazuje nagranie, które niedawno trafiło do internetu. Widać na nim głownie starszych ludzi w supermarkecie. Nie robią oni jednak zakupów, tylko próbują się schłodzić przy dziale z lodówkami.
Aby przeciwdziałać suszy w niektórych regionach kraju władze zastosowały metody sztucznego wywoływania deszczu i zasiewania chmur. CNN podkreśla, że takie praktyki stosowane są w różnych krajach już od lat 40. XX wieku, ale Chiny mają obecnie największy program modyfikacji pogody na świecie.
Czytaj więcej