USA: Donald Trump miał w domu 184 niejawne dokumenty, niektóre oznaczone jako ściśle tajne
Z opublikowanego w piątek oświadczenia FBI, które stanowiło podstawę do przeszukania posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa wynika, że w pierwszej transzy dokumentów zwróconych Archiwom Narodowym były 184 dokumenty oznaczone jako niejawne, w tym niektóre jako ściśle tajne.
Amerykański Departament Sprawiedliwości przekazał w piątek, że prowadzi dochodzenie w sprawie byłego prezydenta Donalda Trumpa w sprawie usunięcia zapisów z Białego Domu. Departament uznał, że Trump nielegalnie posiadał dokumenty, w tym niektóre dotyczące zbierania danych wywiadowczych i tajnych źródeł ludzkich - podaje Reuters.
Informacje na ten temat znalazły się w liczącym 38 stron dokumencie, w którym połowa treści została zamazana w celu ochrony śledztwa, bezpieczeństwa świadków i agentów. Z dokumentu wynika, że śledztwo w sprawie Trumpa wszczęto po tym, jak w styczniu na wniosek Administracji Archiwów Narodowych przekazał 15 pudeł dokumentów, które zabrał z Białego Domu.
Tajne dokumenty w rezydencji Trumpa
Departament wydał mocno zredagowane oświadczenie, które stanowiło podstawę nadzwyczajnego przeszukania FBI z 8 sierpnia rezydencji Trumpa na Florydzie, w którym agenci skonfiskowali 11 zestawów tajnych dokumentów. Niektóre z nich były oznaczone jako "ściśle tajne" dokumenty, które mogłyby poważnie zagrozić bezpieczeństwu narodowemu, jeśli zostaną ujawnione.
ZOBACZ: USA. Większość Amerykanów nie chciałoby ponownej rywalizacji wyborczej Donalda Trumpa i Joe Bidena
W oświadczeniu agent FBI przekazał, że agencja przejrzała 15 pudeł z aktami rządowymi zwróconymi w styczniu i zidentyfikowała 184 dokumenty "opatrzone oznaczeniami klasyfikacyjnymi", zawierające "informacje o obronie narodowej". Inne zapisy w tych skrzynkach zawierały odręczne notatki Trumpa.
Niektóre dokumenty zawierały informacje uzyskane od tajnych informatorów służb.
300 niejawnych dokumentów
Ponad 300 dokumentów z klauzulą niejawności, które przetrzymywał Trump, udało się odzyskać w trzech transzach. Pierwsze odzyskano dobrowolnie, gdy były prezydent w styczniu oddał 15 pudeł dokumentów pochodzących z CIA, Narodowej Agencji Bezpieczeństwa i FBI.
Następną partie udało się odzyskać w czerwcu za sprawą sądowego nakazu. Ostatnią cześć odzyskano natomiast w sierpniu podczas rewizji rezydencji Trumpa na Florydzie. Wtedy udało się odzyskać 11 kompletów materiałów oznaczonych jako tajne.
Czytaj więcej