Ruszył interkonektor Polska-Słowacja. Premier: To gazociąg pokoju i bezpieczeństwa
W Strachocinie premier Mateusz Morawiecki zainaugurował uruchomienie połączenia gazowego między Polską a Słowacją. - To gazociąg pokoju i bezpieczeństwa - powiedział szef rządu. - Przed nami zadanie, aby wypełnić gazociąg dobrym, bezpiecznym i tanim gazem - stwierdziła minister Anna Moskwa.
W Strachocinie na Podkarpaciu premier Mateusz Morawiecki wraz z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem wzięli udział w uroczystości uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja. Szef polskiego rządu podziękował także byłemu pełnomocnikowi ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu, który - jak mówił - 6 lat temu zainicjował tę inwestycję.
ZOBACZ: Anna Moskwa: wypowiadamy polsko-rosyjskie porozumienie ws. gazociągu Jamał
- To niezwykle strategiczna inwestycja. To wielka inwestycja Trójmorza - powiedział premier Mateusz Morawiecki - To dowód na to, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo - podkreślił szef rządu.
Morawiecki: To gazociąg pokoju
- To gazociąg pokoju, to gazociąg bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do tych budowanych przez Niemcy i Rosję: Nord Stream 1 i Nord Stream 2. To były gazociągi wojny - stwierdził premier.
Morawiecki podkreślił, że połączenie gazowe "tworzy perspektywy zasilania w gaz naszego regionu gazem praktycznie ze wszystkich kierunków świata". Poinformował, że jeśli zajdzie taka potrzeba, dzięki otwieranemu połączeniu gaz może trafić do Polski z Algierii, przez Włochy i Słowację, lub z północy, z Norwegii czy z innych kierunków, przez Polskę do Słowacji.
ZOBACZ: Dymisja Piotra Naimskiego. Władysław Teofil Bartoszewski w "Graffiti": Starał się powstrzymać fuzję
- Ten gazociąg Polska-Słowacja i dalej ze Słowacji do Austrii na wschód do Ukrainy, ale także Rumunia-Węgry, i podłączenie tego gazociągu z kolei przez północ przez Polskę do Norwegii i terminal LNG, to gazociąg pokoju, gazociąg, który tworzy wspólnotę bezpieczeństwa w oparciu o strategiczną koncepcję Trójmorza - powiedział premier.
- Gazociąg Polska-Słowacja to dowód na to, że Grupa Wyszehradzka, choć dzisiaj z pewnymi kłopotami, odbudowuje swoją siłę, gdyż ten gazociąg biegnie na Słowację, ale później rozprowadzane są te gazociągi także na Węgry i dalej na południe - podkreślił Morawiecki.
Premier Słowacji: daje nam poczucie bezpieczeństwa
- Otwarcie nowych połączeń gazowych to uniknięcie dalszej perspektywy szantażu gazowego ze strony Kremla. Dlatego przyjaźń polsko-słowacka, przyjaźń w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest tak ważnym wymiarem współpracy północ-południe, która uzupełnia współpracę wschód-zachód - stwierdził szef rządu.
Premier Słowacji Eduard Heger powiedział, że "inwestycja daje nam nowe poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności". Dodał, że w tej chwili realizacja dostaw gazu to duże wyzwanie.
- 24 lutego obudziliśmy się w nowej sytuacji, potwierdziło się to, co Polska mówiła od lat, Rosja nie jest rzetelnym partnerem" - zaznaczył Heger.
Minister Anna Moskwa: jesteśmy mocniejsi i bezpieczniejsi
- W maju otwieraliśmy analogiczne połączenie gazowe Polska-Litwa, teraz otwieramy połączenie Polska-Słowacja, i za chwilę będzie to Baltic Pipe. To oznacza, że wzmacniamy połączenia północ-południe, jesteśmy mocniejsi i bezpieczniejsi jako Polska i Słowacja. Chciałabym też zwrócić uwagę, że nowe połączenia są tutaj, na Litwie, w Polsce, na Słowacji a nie w Niemczech czy w Austrii - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
ZOBACZ: Wysokie stężenie pestycydów w Odrze? Anna Moskwa: Nieuzasadniony atak na rolnictwo
- Przed nami zadanie, aby wypełnić gazociąg między Polską a Słowacją dobrym, bezpiecznym i tanim gazem. To wyzwanie dla nas na najbliższe tygodnie i miesiące - powiedziała Moskwa.
WIDEO: Otwarcie połączenia gazowego między Polską a Słowacją
Otwarcie gazociągu Polska-Słowacja
Interkonektor Polska-Słowacja to dwukierunkowy gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą. Przebiega tamtędy gazociąg "Braterstwo" - jedna z tras eksportu rosyjskiego gazu na zachód, przez Ukrainę.
ZOBACZ: Ukraiński minister: Jesteśmy w stanie przesłać do Europy Zachodniej cały gaz z Nord Stream 1
Interkonektor Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Po stronie polskiej inwestorem był operator przesyłowy gazu Gaz-System, po słowackiej – tamtejszy operator Eustream. Interkonektor ma mieć maksymalną przepustowość do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.
Gazociąg zlokalizowany jest w województwie podkarpackim. Jego trasa przebiega na terenie gmin: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza.
Czytaj więcej