Wysokie stężenie pestycydów w Odrze? Anna Moskwa: Nieuzasadniony atak na rolnictwo
Pestycydy herbicydy - w Polsce substancja jest zbadana i wykryta poniżej progu oznaczalności, czyli bez wpływu na ryby i inne gatunki, i bez związku ze śnięciem - napisała minister Anna Moskwa. Odniosła się w ten sposób do pojawiających się w Niemczech informacji o wysokim stężeniu pestycydów w próbkach wody z Odry.
"Uwaga kolejny fake news powielany w Niemczech!!! Pestycydy herbicydy W Polsce substancja jest zbadana i wykryta poniżej progu oznaczalności czyli bez wpływu na ryby i inne gatunki i bez związku ze śnięciem. Teraz tylko czekamy, który polityk upowszechni jak rtęć." - napisała szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Nawiązała tym samy do zamieszania wokół wpisu marszałek województwa lubuskiego Anny Elżbiety Polak, która 12 sierpnia po rozmowie z Axelem Voglem (minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgii) przekazała, że "stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali".
ZOBACZ: Niemcy: Badania wody z Odry. "Wyniki nie wykazują wysokich wartości dla metali takich jak rtęć"
"Środek niewykryty w rybach. Substancja, która nie odkłada się w rybach. Nieuzasadniony atak na rolnictwo. Najpierw przemysł teraz rolnictwo? Co następne?" - dodała we wpisie Anna Moskwa, odnosząc się do informacji o pestycydach.
Wysokie stężenie pestycydów w Odrze?
W sobotę niemieckie media podały informację, powołując się na Ministerstwo Środowiska Brandenburgii, że próbki pobrane w punkcie pomiarowym we Frankfurcie nad Odrą między 7 a 9 sierpnia wykazały wysokie stężenie pestycydu z aktywnym składnikiem kwasu 2,4-dichlorofenoksyoctowego. Substancja czynna jest wykorzystywana, m.in. do zwalczania chwastów.
Dodano, że można założyć, iż wykryta dawka nie była od razu śmiertelna dla ryb. "Trzeba nadal zakładać, że katastrofa ekologiczna miała kilka przyczyn" - przekazał resort.
ZOBACZ: Skażenie Odry. Sawicki: Zdaniem służb i PiS ryby się utopiły, nikt nie nauczył ich pływać
Jednak jak czytamy na portalu rbb24.de, "Nadmierne stężenie pestycydu przez kilka dni z pewnością miało wpływ na zwierzęta, rośliny i mikroorganizmy. Możliwe, że pestycyd był obecny w jeszcze wyższych stężeniach w górnym biegu Odry i był już mocno rozcieńczony w punkcie pomiarowym we Frankfurcie nad Odrą."
Jak podaje Federalne Ministerstwo Środowiska, obecnie badane są setki różnych substancji w śniętych rybach. Naukowcy twierdzą, że kluczowym czynnikiem w śnięciu ryb może być toksyczny gatunek alg. "Ale to nie zostało jeszcze udowodnione" - dodaje rbb24.de.
Podobne doniesienia pojawiają się w innych, czołowych mediach w Niemczech.
Czytaj więcej