Wysokie ceny nawozów. Skutki odczujemy wkrótce wszyscy
Podwyżki cen dotyczą już nie tylko gazu czy prądu, ale również nawozów rolniczych. Skutki odczujemy wkrótce wszyscy - donosi reporter Polsat News Piotr Kuśmierzak. Ceny niektórych z nawozów wzrosły ponad dwukrotnie. A wysokie koszty produkcji, to drogie warzywa i owoce.
Mimo różnych, często nie najlepszych prognoz, tegoroczne plony są wcale nie gorsze niż te w latach ubiegłych. Ale wraz z zakończeniem żniw wcale nie kończą się problemy wielu rolników, bo rosną ceny. W tym także ceny nawozów rolniczych.
Wysokie koszty produkcji to droga żywność
- Nawozy azotowe kosztowały w granicach tysiąca, 1150 zł - powiedział rolnik Janusz Skrzypek z Wilkołaza. - Dzisiaj przeskakują mocno powyżej 4 tys. zł - przekazał.
ZOBACZ: Ceny wyprawek szkolnych coraz wyższe. Rodzice szukają oszczędności
Rolnik powiedział, że nie cieszy się plonami, bo musi myśleć o przyszłości. - Już na początku roku w producentów żywności uderzyła gigantyczna podwyżka cen - wyjaśnił Skrzypek.
Wysokie koszty produkcji to droga żywność. Jest to zauważalne już na targowiskach.
- Wszystko przełoży się na konsumenta - powiedział Edward, mieszkaniec Opola. - Już teraz wiele produktów jest droższych: od pomidorów, po białą kapustę i rzodkiewkę, a to nie koniec, bo ceny nawozów dopiero uderzą - dodaje.
Janusz, rolnik z Wilkołaza, powiedział, że na pewno będzie musiał podnieść ceny wielu produktów. Dodał, że nierentowne uprawy trzeba będzie zakończyć.
- Jak ziemniak będzie w tej samej cenie, co w zeszłym roku, to będę zmuszony porzucić jego produkcję - podsumował.
WIDEO - Wysokie ceny nawozów rolniczych. Droga produkcja, to droga żywność
Ekspert: Największym problemem dla rolnictwa jest susza
Według najnowszych danych susza dotyczy już 80 proc. gmin, gdzie uprawia się zboża jare i ponad 70 proc.. gdzie uprawia się zboża ozime. Najgorzej jest teraz w uprawach kukurydzy na zachodzie i północnym-zachodzie Polski.
- W województwach dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim susza zbiera swoje "żniwo". Jest tam duża powierzchnia gruntów ornych z suszą ponad 50 proc. - powiedział prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.
Czytaj więcej