Małopolska. Powódź błyskawiczna. Ulice w kilka minut zamieniły się w rwące potoki
Na Podhalu doszło do powodzi błyskawicznej. Spadło tak dużo wody, że ulice zmieniły się w rzeki - przekazała reporterka Polsat News. Ulewa nawiedziła głównie trzy powiaty w województwie małopolskim. Strażacy interweniowali ponad 70 razy.
Usuwanie zniszczeń potrwa kilka dni, a w niektórych miejscach dłużej, bo woda podmyła jezdnie i domy. Strażacy interweniowali ponad 70 razy - przekazała reporterka Polsat News Natalia Knapik.
Zalane domy i drogi
Największe straty są w powiatach tatrzańskim, suskim i nowotarskim.
- To wszystko trwało może 30 minut - relacjonuje jeden ze świadków. - Wyglądało to przerażająco, wszędzie była woda.
Potężne opady spowodowały, że drogi zamieniły się w rwące potoki. Najgorsza sytuacja była w Cichem Górnym w gminie Czarny Dunajec. Woda wdzierała się na prywatne posesje. Podmywała grunt oraz zalewała piwnice.
ZOBACZ: USA. Gwałtowne ulewy nad Las Vegas. Woda wdarła się do kasyna
- To było straszne oberwanie chmury - przekazał mieszkaniec zalanej miejscowości. - Strach był ogromny. Aż o dwa metry się woda podniosła.
Strażacy nieustannie walczą ze skutkiem żywiołu. Wypompowują wodę z piwnic i usuwają obsuwiska błotne.
ZOBACZ: Pogoda. W sobotę nad Polską burze, miejscami grad. Ostrzeżenia dla wielu województw
"Flash flood" w Małopolsce
"W Małopolsce mieliśmy do czynienia z kumulacją opadu burzowego dochodzącego do prawie 15 mm/10 min na stacji Nowe Bystre. Obserwowaliśmy zjawiska "flash flood", czyli powodzi błyskawicznych, powodujące lokalne podtopienia" - przekazł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ostrzeżenia przed gwałtownymi ulewami
O godz. 15:30 IMGW poinformowało o wydaniu nowych ostrzeżeń trzeciego stopnia przed prognozowanymi burzami z gradem.
"Ostrzeżenia zostały rozszerzone na powiaty: oświęcimski i wadowicki w woj. małopolskim. Głównym zagrożeniem będą kumulacje sum opadów podczas burz lokalnie do 90 mm i porywy wiatru do 90 km/h." - przekazano w komunikacie.
"Sprzyjające warunki kinematyczne będą umożliwiać organizowanie się burz w struktury wielokomórkowe. Możliwe jest również tworzenie się linii szkwałowych oraz superkomórek. Wszystko to może skutkować powstawaniem silnych burz nad większością kraju." - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w trakcie burzy należy, w razie możliwości, zostać w domu. Powinno się też zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.
Czytaj więcej