Anna Moskwa: Nie wskazano obecności pestycydów w żadnym z badanych gatunków ryb
- Pierwsza partia badania pestycydów się zakończyła. Nie wskazano obecności pestycydów w żadnym z badanych gatunków ryb - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej. Minister przedstawiła też trzy hipotezy, które brane są pod uwagę przy ustalaniu przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze.
Minister na początku podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc w oczyszczaniu Odry.
Katastrofa ekologiczna na Odrze. Hipotezy
Przypomniała również, jakie hipotezy dotyczące katastrofy ekologicznej na Odrze są brane pod uwagę przez ministerstwo. - Pierwsza to hipoteza przedostania się substancji chemicznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw, które funkcjonują nad Odrą czy nielegalnych zrzutów poza działalnością przedsiębiorstw - powiedziała minister. Dodała, że GIOŚ analizował próbki wody w tym kierunku, żadna z nich nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych.
ZOBACZ: Zamknięte kąpieliska na północy Polski. Sinice w Bałtyku, zatruta Odra
- Drugi scenariusz, który rozważamy, to warunki naturalne - niski poziom wód, wysoka temperatura, złe warunki tlenowe, zwiększenie stężeń zanieczyszczeń, które występowały w Odrze podczas niskiego stanu rzeki. Tutaj GIOŚ bada te wszystkie uwarunkowania, które potwierdzają wysokie zasolenie i wysoką temperaturę - dodała.
Minister poinformowała, że jednocześnie analizowany jest wariant odprowadzenia do wody dużej ilości wód przemysłowych, które by mogły spowodować zasolenie. - W wodach przemysłowych jest dużo chloru, który jest aktywnym pierwiastkiem i mógł potencjalnie uruchomić zanieczyszczenia z osadów dennych - powiedziała.
- Oczywiście bierzemy pod uwagę wystąpienie równoczesne którychś z tych z hipotez - wyjaśniła szefowa resortu klimatu.
Badania ryb z Odry
Moskwa poinformowała, że trwają badania ryb z Odry. - Pierwsza partia badania pestycydów się zakończyła. Nie wskazano obecności pestycydów w żadnym z badanych gatunków - dodała. - Trwają też badania bifineli i metali ciężkich. Metale ciężkie w badanych kierunkach zostały już wykluczone - dodała.
- Zdecydowaliśmy się też przebadać izotopy promieniotwórcze. Na dzisiaj one wszystkie są poniżej normy. Nie stwierdzono też obecności, ani związku śnięcia ryb z tym czynnikiem - wyjaśniła minister Moskwa.
- Prowadzimy też badania w kierunku dioksyn; dodatkowo Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła badania świeżych ryb - przede wszystkim sekcję, ale też badania histopatologiczne, które mogłyby wskazać na obecność substancji, które nie są badane innymi metodami, a także mikrobiologię i grzyby - dodała.
Szefowa resortu klimatu dodała, rząd chce stworzyć "nowoczesny system stałego monitorowania wód powierzchniowych, wraz z systemem wczesnego reagowania na potencjalne kryzysy, awarie i katastrofy. - Będziemy budować sieć stacji monitorujących i badawczych, które by wykorzystały techniki teledetekcji, techniki satelitarne, alerty środowiskowe i cały system wczesnego ostrzegania- wyjaśniła.
Czytaj więcej