Globalne ceny żywności w dół o 8,6 proc. To największy spadek od 14 lat
Według raportu opublikowanego w piątek przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wskaźnik światowych cen żywności za lipiec spadł o 8,6 proc. w porównaniu z czerwcem. To największy miesięczny spadek od 2008 roku.
Jak wyjaśniają eksperci organizacji, spadek cen żywności nastąpił po zawarciu w lipcu porozumienia w sprawie dostaw zboża z Ukrainy oraz po wprowadzeniu korekt w globalnym łańcuchu dostaw. To pomogło złagodzić presję cenową.
Indeks cen wciąż jest jednak o 13 procent powyżej poziomu sprzed roku. Nadal istnieje też niepewność, co do cen żywności, ze względu na drogie nawozy i negatywne perspektywy światowej gospodarki, które mogą wywierać ogromną presję na globalne bezpieczeństwo żywnościowe.
Indeks Cen Żywności FAO opiera się na światowych cenach 23 kategorii artykułów spożywczych.
ZOBACZ: Turcja. Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął z portu w Odessie
Pięć głównych składników indeksu zanotowało w lipcu spadki. Najwyższe, bo liczące 19,2 proc. zanotowały ceny oleju roślinnego oraz ceny zboża - 11,5 proc.
- Rynek reaguje na oczekiwania bardzo szybko. Ceny spadły już w dniu, w którym ogłoszono zawarcie porozumienia. Mogą spaść jeszcze bardziej - powiedział Maximo Torero Cullen, główny ekonomista FAO.
Czytaj więcej