Sierosław. PGNiG odkryło złoża gazu ziemnego pod Poznaniem
PGNiG odkryło złoża gazu ziemnego pod Poznaniem. Spółka oszacowała, że są to zasoby na 650 mln metrów sześć gazu. Każdego roku w tym miejscu będzie można wydobywać ok. 40 mln sześc. Gazu ziemnego zaazotowanego, czyli ok 32 mln metrów sześc. gazu wysokometanowego.
Odkrycia złoża gazu ziemnego dokonano w miejscowości Sierosław w województwie Wielkopolskim. Jak oszacowano złoże może mieć zasób nawet 650 milionów metrów sześciennych gazu zaazotowanego.
ZOBACZ: PGNiG: gaz jest już dostępny w Łebie i dziewięciu innych gminach, gdzie paliwo dostarczał Novatek
Zdaniem ekspertów każdego roku będzie można wydobywać ok. 40 miliony metrów sześciennych gazu. W przeliczenia daje to 32 milionów metrów sześciennych gazu wysokometanowego. - Ten gaz, który znajduje się w Sierosławiu, jest gazem bardzo wysokiej jakości. Zawartość metanu wynosi 80 proc. - przekazał reporter Polsat News Marcin Wojciechowski.
WIDEO. Złoże gazu ziemnego pod Poznaniem
Do odkrycia doszło z wykorzystaniem otworu poszukiwawczego Sierosław-2H o długości około 3600 m szerokości. Prace, które doprowadziły do odkrycia złóż były długie, wykorzystano nowoczesne technologie m.in. trójwymiarowe zdjęcia sejsmiczne, które pokazały, że w tym miejscu znajdują się złoża gazu.
Dodatkowe pieniądze dla samorządów
Odkrycie złoża to dobra informacja nie tylko dla spółki i odbiorców, ale też samorządów, które będą mogły czerpać korzyści. Fundusz eksploatacyjny zakłada wypłacanie samorządom pieniędzy w tych gminach, w których wydobywany jest węglowodór. W ubiegłym roku PGNiG wpłaciło ok. 125 mld zł samorządom, z czego w samym woj. wielkopolskim było to 56 mln. zł.
PGNiG po dokonaniu odkrycia chce kontynuować badania spedycyjne i sprawdzać, czy w okolicy nie ma podobnych złóż.