Msza święta w intencji fuzji Orlenu i Lotosu. Symboliczne połączenie krzyży w gdańskiej bazylice
Na początku tygodnia doszło do oficjalnego połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos. Z tej okazji w gdańskiej bazylice św. Brygidy odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji fuzji koncernów. Podczas nabożeństwa głos zabrał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Doszło także do symbolicznego połączenia dwóch krzyży, które przed laty pobłogosławił Jan Paweł II.
W poniedziałek 1 sierpnia Daniel Obajtek poinformował, że w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pojawił się wpis o połączeniu koncernu PKN Orlen z Grupą Lotos.
- To historyczny dzień. Połączenie Grupy ORLEN i Grupy LOTOS ma fundamentalne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności surowcowej Polski. To także gigantyczna szansa na budowę nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych w gdańskiej rafinerii - mówił w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
ZOBACZ: Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: spółka planuje uruchamianie elektrowni na gaz zaazotowany
Oficjalne zakończenie długiego procesu łączenia obydwu spółek rozpoczęło się od specjalnej konferencji, a zakończyło po południu w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji fuzji koncernów naftowych. W trakcie ceremonii przemowę do wiernych wygłosił wspomniany prezes PKN Orlen. Doszło także do symbolicznego połączenia dwóch krzyży.
Fuzja Orlenu i Lotosu. Symboliczne połączenie krzyży
Krzyże zostały przewiezione do Watykanu w 2003 roku. Tam, w intencji stworzenia narodowego koncernu, pobłogosławił je papież Jan Paweł II. Pierwszy z nich został uroczyście odsłonięty przez zarząd Orlenu i przedstawicieli związkowych w 2004 roku w Płocku, drugi trafił do Gdańska, gdzie od 2016 roku znajduje się na bursztynowym ołtarzu w bazylice św. Brygidy.
Teraz, po dziewiętnastu latach od błogosławieństwa, dołączył do niego drugi krzyż, który związkowcy z "Solidarności" przywieźli do gdańskiej świątyni z centrali PKN Orlen.
Czytaj więcej