Wejście Szwecji i Finlandii do NATO. Prezydent ratyfikował protokoły
Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w piątek protokoły dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - przekazała prezydencka minister Małgorzata Paprocka. 22 lipca prezydent podpisał ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji obu krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- Pan prezydent ratyfikował protokoły dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - przekazała w piątek wieczorem minister w KPRP.
Tydzień temu, 22 lipca, prezydent Duda podpisał dwie ustawy o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Finlandii i Królestwa Szwecji. - To ważny dzień dla bezpieczeństwa przyszłych pokoleń (...) dzięki temu wolny świat zwycięży - mówił wówczas prezydent po uroczystym podpisaniu ustaw w Gdyni, na fregacie rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko.
ZOBACZ: W ramach NATO do Polski trafi sześć amerykańskich myśliwców F-22 Raptor
Dwa dni wcześniej, 20 lipca, ustawy przyjął Senat, natomiast Sejm uchwalił je 7 lipca.
Proces ratyfikacji w państwach członkowskich
W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.
Szwecja i Finlandia mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.
ZOBACZ: Turcja. Prezydent: Zamrozimy akcesję Szwecji i Finlandii do NATO, jeśli nie spełnią obietnic
Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez głowę państwa i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.
Czytaj więcej