Kanada. Papież Franciszek odprawi mszę dla tysięcy wiernych w narodowym sanktuarium
Tysiące ludzi powitały papieża Franciszka na ulicach Quebecu, w kolejnym dniu papieskiej pielgrzymki do Kanady. Franciszek odprawi w czwartek mszę dla tysięcy wiernych w narodowym sanktuarium w mieście Sainte-Anne-de-Beaupre. W związku z dużymi zgromadzeniami władze medyczne zaapelowały o zakładanie maseczek zawsze, gdy nie ma zapewnionego dystansu.
W nocy ze środy na czwartek polskiego czasu w historycznej Cytadeli w Quebecu odbyła się oficjalna ceremonia powitania Franciszka, w której udział wzięli gubernator generalna Kanady Mary Simon i premier Justin Trudeau.
Do sanktuarium nad Rzeką Świętego Wawrzyńca, położonego w odległości około 30 kilometrów od Quebecu, papież pojedzie przed godz. 9, czyli przed godz. 15 czasu polskiego w czwartek. To najstarsze miejsce pielgrzymkowe w Ameryce Północnej, odwiedzane co roku przez prawie milion wiernych.
Pierwsza bazylika Świętej Anny w tym miejscu została zbudowana w połowie XVII wieku. Pielgrzymowali do niej kolonizatorzy oraz nawróceni rdzenni mieszkańcy.
ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek "na pewno" pojedzie na Ukrainę. Arcybiskup zasugerował termin
Po pożarze w 1922 roku, z którego ocalała historyczna statua świętej Anny, świątynia została odbudowana i ponownie konsekrowana w 1976 roku. Na suficie znajduje się mozaika przedstawiająca życie matki Maryi.
Jest tam też kopia "Piety" Michała Anioła, uważana za jedną najpiękniejszych spośród wszystkich istniejących.
Po mszy papież powróci do Quebecu, gdzie o godz. 17 miejscowego czasu (godz. 23 czasu polskiego) uda się do katedry Notre-Dame, zbudowanej w XVII wieku. W drugiej połowie XVIII wieku świątynia została zniszczona podczas brytyjskiego oblężenia, a następnie odbudowana. Pożar zniszczył ją w 1922 roku, po czym odbudowano ją po raz drugi zgodnie z oryginalnym projektem.
Od XVII do końca XIX wieku w jej podziemiach pochowano ponad 900 osób: biskupów i kardynałów oraz gubernatorów Nowej Francji, czyli francuskiej kolonii.
To od modlitwy w katedrze Notre-Dame św. Jan Paweł II rozpoczął w 1984 roku swą wizytę w Kanadzie.
Władze zaapelowały o zakładanie maseczek, gdy nie można zachować dystansu
Gdy papież przybył do Quebecu, na 15-kilometrowej trasie przejazdu z lotniska na teren historycznej Cytadeli, gdzie odbyła się oficjalna ceremonia jego powitania, zgromadziły się tłumy ludzi. Były one jeszcze większe, gdy po tej uroczystości Franciszek przejechał przez miasto w papamobile.
W związku z gromadzącymi się wszędzie tłumami władze medyczne zaapelowały do wszystkich o zakładanie maseczek zawsze, gdy nie mają zapewnionego dystansu od innych osób.
ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek: Niech skończy się szaleńcza wojna na Ukrainie
- Wirus jest wszędzie - powiedział w lokalnych mediach doktor Jacques Girard z dyrekcji miejskiej służby zdrowia. Zaapelował o "indywidualną odpowiedzialność". Ostrzegł, że liczba zakażeń w mieście jest bardzo wysoka, a ich obecna fala nie osiągnęła jeszcze szczytu.
- Osoby z objawami Covid-19 nie powinny uczestniczyć w zgromadzeniach - podkreślił Girard. Zachęcił też do testów na obecność koronawirusa.
Czytaj więcej