Prezydent podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO
Andrzej Duda w Gdyni podpisał ustawy z dnia 7 lipca ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. - To bardzo ważny dzień, nie tylko dla naszej części Europy i bezpieczeństwa tej części świata. To bardzo ważny dzień dla pokoleń Polaków, którzy w tej części w tej części Europy i świata będą żyli - mówił prezydent.
Uroczyste podpisanie ustaw w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO odbyło się w w Porcie Wojennym w Gdyni, na fregacie ORP T. Kościuszko.
- To bardzo ważny dzień, nie tylko dla naszej części Europy i bezpieczeństwa tej części świata. To bardzo ważny dzień dla pokoleń Polaków, którzy w tej części w tej części Europy i świata będą żyli - mówił Andrzej Duda.
Jak powiedział, Szwecja i Finlandia przez lata pozostawały państwami neutralnymi. - Nie było przekonania, by kraje te powinny należeć do wielkiej wspólnoty bezpieczeństwa, jaką jest NATO. Chcę to bardzo mocno podkreślić, nie było przekonania społecznego - dodał Duda.
ZOBACZ: Rosja: Lista "państw nieprzyjaznych" rozszerzona o pięć krajów Unii Europejskiej
- Rosyjska agresja na Ukrainę, jej nagłość, gwałtowność i dramatyczne okrucieństwo, pamiętane ostatni raz przez świat z czasów drugiej wojny światowej, zdecydowanie zmieniły to spojrzenie. Władze zarówno Finlandii, jak i Szwecji jasno i wyraźnie zobaczyły to - powiedział.
Duda przypomniał, że to podczas szczytu NATO w Madrycie "podjęto spektakularną decyzję", by Szwecja i Finlandia mogły zostać członkami Sojuszu.
WIDEO. ANDRZEJ DUDA PODPISAŁ USTAWY. SZWECJA I FINLANDIA BLIŻEJ NATO
Andrzej Duda: Granica Sojuszu z Rosją znacząco się zwiększa
- Dwa potężne państwa basenu morza Bałtyckiego, ostatnie, które do Sojuszu nie należały, poza Rosją, stają się częścią Sojuszu. W istocie wokół morza Bałtyckiego są państwa NATO i Rosja. To ogromnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo. To dwie duże armie, które stają się członkami Sojuszu - mówił.
- Granica Sojuszu z Rosją znacząco się zwiększa, o grubo ponad 1000 km. Czy tego chciał Władimir Putin? Czy to oznacza zwycięstwo Rosji? Można z całą pewnością powiedzieć, że jej napaść na Ukrainę miała podzielić NATO, spowodować niezdecydowanie, brak jednoznaczności w decyzjach NATO, spowodować osłabienie Sojuszu, a tym samym wzmocnienie Rosji. Stało się zupełnie inaczej - dodał.
Szwecja i Finlandia bliżej NATO
Ustawy w środę zostały uchwalone przez Senat, a Sejm uchwalił je 7 lipca.
Szwecja i Finlandia w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego bieżącego roku, wystąpiły o przystąpienie NATO. W ten sposób granica NATO wydłuży się 1300 km.
Czytaj więcej