Meksyk. Koncerny odzieżowe oskarżone o "przywłaszczenie kulturalnego dziedzictwa" Majów
Huipele, typowe dla kultury Meksyku, są masowo kopiowane przez duże koncerny odzieżowe. Na liście znalazła się m.in. chińska marka Shein. Według władz firma dopuściła się "nieuprawnionego przywłaszczenia kulturalnego dziedzictwa" Majów.
Jak podał w piątek dziennik "El Pais" na liście firm odzieżowych oskarżanych przez władze Meksyku o przywłaszczanie sobie własności intelektualnej Majów pojawiła się chińska marka Shein.
Władze Meksyku zarzuciły ostatnio tej azjatyckiej spółce "nieuprawnione przywłaszczenie sobie kulturalnego dziedzictwa" Majów.
Wydawana w Madrycie gazeta przypomniała, że list do dyrekcji Shein wysłała już meksykańska sekretarz stanu ds. kultury Alejandra Frausto Guerrero, domagając się zaprzestania kopiowania odzieży imitującej huipile Majów.
Jak powiadomił portal Yucatán En Corto, firma Shein wydała w sprawie oświadczenie, w którym zaznaczono, że nie miała zamiaru naruszać praw. Co więcej, część ubrań, których dotyczy oskarżenie, została wycofana ze sprzedaży.
Interwencje ws. innych firm
"Ta interwencja podjęta przez meksykańskie władze dołącza do podobnych akcji wobec takich firm jak Zara, Mango, Levi's, Oysho, Nike, Rapsodia, Louis Vuitton czy Carolina Herrera, służących ochronie własności intelektualnej wspólnot rdzennej ludności" - napisał "El Pais".
Tkanie huipili jest procesem czasochłonnym i gospodarstwa rodzinne Majów niekiedy wytwarzają jedną bluzkę przez kilka tygodni. Cena oryginalnej odzieży tego typu zazwyczaj wynosi kilkaset dolarów.
Czytaj więcej