Wojna w Ukrainie. Rada UE przyjęła siódmy pakiet sankcji na Rosję
Rada UE przyjęła w czwartek nowe środki mające na celu zaostrzenie istniejących sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję i wzmocnienie ich skuteczności. W ramach nowych rozwiązań zakazano importu "najważniejszego rosyjskiego towaru po surowcach energetycznych" - złota.
"Dziś podejmujemy kolejny ważny krok w celu ograniczenia zdolności Rosji do kontynuowania i finansowania agresji przeciwko Ukrainie. Zakazujemy eksportu najważniejszego towaru - po surowcach energetycznych - rosyjskiego towaru, złota. Rozszerzamy również wyjątki dla transakcji z udziałem produktów rolnych i transferu ropy do krajów trzecich. Ponieważ UE dokłada wszelkich starań, abyśmy mogli przezwyciężyć nadciągający globalny kryzys żywnościowy. Od Rosji zależy zaprzestanie bombardowania ukraińskich pól i silosów oraz zaprzestanie blokowania portów Morza Czarnego" - oświadczył Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Josep Borrell.
ZOBACZ: Ambasadorowie państw członkowskich przyjęli w Brukseli pakiet sankcji wobec Rosji
W środę pakiet sankcji przyjęli ambasadorowie państw członkowskich UE. Zakłada on m.in. zakaz importu rosyjskiego złota i jednocześnie wzmacnia kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania, w tym chemicznych i farmaceutycznych oraz zaawansowanych technologii.
Szczegóły siódmego pakietu sankcji
Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym.
Embargo na złoto obejmuje złotą biżuterię. O taki zapis zabiegała Polska.
Pakiet zakłada także wpisanie ponad 50 osób i podmiotów powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Oznacza to zamrożenie ich majątków i zakaz wjazdu do UE.
Komisja Europejska zaproponowała ten pakiet w miniony piątek. Zakłada on przedłużenie obecnych sankcji UE o pół roku, do następnego przeglądu pod koniec stycznia 2023 r.
Kolejny, znacznie szerszy pakiet sankcji, ma zostać przyjęty po wakacjach.
Czytaj więcej