Wojna w Ukrainie. Media: Szwajcaria odmówiła leczenia Ukraińców rannych na wojnie
Szwajcarski rząd odmówił leczenia Ukraińców rannych na wojnie. Z prośbą o to miało wystąpić NATO, ale Szwajcarzy powołali się na swoja neutralność - informują media.
Według gazety "Tages Anzeiger", niektóre szwajcarskie kantony wyraziły w maju gotowość do leczenia rannych żołnierzy w wojnie w Ukrainie, ale sprzeciwić miał się temu rząd.
Prośbę o pomoc medyczną miał skierować do Szwajcarii departament Euroatlantyckiego Ośrodka Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof, który działa w ramach NATO. Organ ten koordynuje ewakuacje medyczne z Ukrainy.
Szwajcaria powołuje się na neutralność
Szwajcarskie służby medyczne, Federalny Urząd Zdrowia Publicznego i Federalny Departament Spraw Zagranicznych wszczęły postępowanie w tej sprawie. Trzy tygodnie później władze Szwajcarii odmówiły przyjęcia rannych Ukraińców "ze względów praktycznych i prawnych".
Główne zastrzeżenia miały dotyczyć naruszenia statusu Szwajcarii jako państwa neutralnego w świetle prawa międzynarodowego. Na przykład Konwencja Genewska i Porozumienie Haskie z 1907 r. nakładają na państwa neutralne obowiązek zapewnienia, by zrehabilitowani żołnierze po odzyskaniu sił nie mogli już brać udziału w operacjach wojskowych.
Jeśli chodzi o rannych cywilów, rząd był zdania, że odróżnienie ich od żołnierzy jest prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę, że wielu cywilów na Ukrainie chwyta za broń w obronie swojego kraju. Zamiast tego szwajcarscy urzędnicy wolą pomagać rannym, kierując pomoc humanitarną do szpitali cywilnych w Ukrainie.
Polska przyjęła rannych żołnierzy z Ukrainy
We wtorek w programie "Graffiti" na antenie Polsat News wiceszef MSWiA Błażej Poboży poinformował, że do Polski dotarł pociąg z transportem rannych żołnierzy z Ukrainy.
- Jeszcze w lutym zrealizowana została koncepcja pociągu medycznego, specjalnego pociągu transportowego, który mógłby przywozić do polski rannych z frontu, w sytuacji, kiedy bohatersko broniąca się Ukraina będzie potrzebowała takiej pomocy - mówił wiceszef MSWiA
Do tej pory pociąg był wykorzystywany np. do transportu dzieci chorych onkologicznie oraz dużej grupy uchodźców.
- Wczoraj w nocy pociąg medyczny przywiózł do Polski 32 ciężko i nieco lżej rannych żołnierzy armii ukraińskiej. Zostali oni bezpiecznie przewiezieni do polskich szpitali - powiedział. Żołnierze odnieśli "rany typowe dla konfliktu zbrojnego" i zostali "trafili do kilkunastu szpitali w Polsce - w Warszawie również, ale przede wszystkim za linią naszej granicy".
Czytaj więcej