Ukraina podpisała dokument stowarzyszeniowy z Międzynarodową Agencją Energetyczną
Minister energii Ukrainy German Galushchenko oraz dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol podpisali dokument stowarzyszeniowy. - Bardzo się cieszę, że Ukraina dzisiaj do nas dołącza. Macie nowego przyjaciela, brata w Paryżu - powiedział Fatih Birola.
We wtorek w Warszawie w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister energii Ukrainy German Galushchenko oraz dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol podpisali dokument stowarzyszeniowy Ukrainy z MAE.
Uczestnicząca w wydarzeniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oceniła, że MAE jest dzisiaj najważniejszą organizacją energetyczną wśród tych działających obecnie na świecie. - Z jednej strony jest to agencja, która rozumie potrzeby bezpieczeństwa energetycznego, z drugiej - rozumie potrzebę transformacji, odnawialnych źródeł energii i równolegle podąża konsekwentnie w tych dwóch kierunkach. To jest bliskie naszemu polskiemu podejściu - mówiła.
ZOBACZ: Paweł Poncyljusz w programie "Gość Wydarzeń": Zabraknie węgla dla indywidualnych odbiorców
Anna Moskwa dodała, że dla Polski kluczowa jest stabilność, suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne z potrzebą transformacji, "dlatego też tak dobrze odnajdujemy się w MAE".
Szefowa MKiŚ podziękowała dyrektorowi wykonawczemu MAE za wsparcie organizacji dla Ukrainy i dla Polski, za "zrozumienie naszego polskiego modelu bezpieczeństwa energetycznego". - Okazało się, że mieliśmy rację - dodała.
Birol przywitał Ukrainę w "rodzinie agencyjnej"
Fatih Birol mówił, że to duży zaszczyt dla niego i agencji móc powitać Ukrainę w "rodzinie agencyjnej". Jak podkreślił, nie jest łatwo stać się członkiem MAE.
- Bardzo się cieszę, że Ukraina dzisiaj do nas dołącza. Macie nowego przyjaciela, brata w Paryżu - powiedział.
ZOBACZ: Rosjanie zabili czterech cywilów w czasie kręcenia filmu propagandowego
Birol przyznał, że był pod dużym wrażeniem, kiedy omawiał wniosek Ukrainy dotyczący przyłączenia do MAE. - To było jednoznaczne wsparcie dla Ukrainy ze strony wszystkich państw członkowskich - wskazał. Zapewnił, że wsparcie członków MAE wskazuje na szacunek, którym wszyscy darzą Ukraińców, ukraiński rząd i naród.
Jego zdaniem świat doświadcza pierwszego takiego globalnego kryzysu energetycznego pod względem zarówno złożoności i głębokości. - Jest on napędzany od 24 lutego, czyli dnia inwazji Rosji na Ukrainę - podkreślił.
W ocenie Birola nowe systemy energii i bezpieczeństwo energii będą kluczem do odbudowania energetyki. - 24 lutego może być tym punktem zwrotnym w historii w zakresie polityki energetycznej. Możemy zobaczyć niektóre technologie w dziedzinie energetyki, które będą szybciej przenikały do naszego życia - ocenił.
"Europa może pokazać swoją siłę, moc i jedność, że potrafi się odnaleźć w tym kryzysie"
Zdaniem dyrektora wykonawczego MAE "Europa może pokazać swoją siłę, moc i jedność, że potrafi się odnaleźć w tym kryzysie".
Minister energii Ukrainy ocenił, odnosząc się do kwestii kryzysu energetycznego, że nadchodząca zima będzie bardzo trudna. - Powinniśmy być zjednoczeni, żeby odeprzeć to zagrożenie - zaznaczył.
Przypomniał, że w wyniku wojny Rosjanie zajęli największą w Europie elektrownię atomową w Zaporożu. Dodał, że Ukraina poniosła "straty energetyczne" i że liczy, iż dzięki współpracy z MAE uda się zbudować nowoczesny system energetyczny w jego państwie.
ZOBACZ: Kryzys energetyczny w Polsce. Jakóbik: W Polsce pojawią się programy ograniczenia ciepła
- Chcemy odbudować nowy system energetyczny w Ukrainie. Nie chcemy odbudować starego, tylko nowy przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii - podkreślił.
Galushchenko podziękował także Polsce za wsparcie i pomoc, jaką kieruje nasz kraj do Ukrainy. - Mamy poczucie, że Polska pomaga nam, na ile tylko może - zaznaczył.
Czym zajmuje się Międzynarodowa Agencja Energetyczna?
Międzynarodowa Agencja Energetyczna została utworzona w listopadzie 1974 r. w następstwie pierwszego światowego kryzysu naftowego. Polska jest członkiem MAE od 2008 r. MAE jest organizacją powołaną w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w celu wdrożenia międzynarodowego programu energetycznego.
Głównymi zadaniami MAE są: utrzymanie i poprawa systemów reagowania na wypadek przerw w dostawach ropy naftowej; promocja racjonalnych polityk energetycznych w kontekście globalnym poprzez współpracę z krajami niebędącymi członkami MAE, przemysłem i organizacjami międzynarodowymi; promocja współpracy międzynarodowej w zakresie technologii energetycznych; pomoc w integracji polityk energetycznych i ochrony środowiska. MAE prowadzi też przeglądy gotowości reagowania kryzysowego w państwach członkowskich i przeglądy polityk energetycznych oraz przygotowuje liczne analizy i publikacje z dziedziny energii (w tym flagowy World Energy Outlook).
Czytaj więcej