Testy kosmetyków na zwierzętach. Powstała europejska inicjatywa obywatelska
Zebrać milion podpisów wśród mieszkańców państw Unii Europejskiej, żeby ocalić zwierzęta przed testowaniem na nich substancji wykorzystywanych do produkcji kosmetyków - to cel największych prozwierzęcych organizacji działających na kontynencie. Impulsem stały się nowe wymagania Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA), które sprawiły, że ustalone przed laty zakazy zaczęły być ignorowane.
Największe pro-zwierzęce organizacje w Europie - PETA, CFE, HSI, EFA i ECEAE podjęły działania, żeby uchronić zwierzęta przed testami gotowych kosmetyków, jak i komponentów wykorzystywanych do ich produkcji. Mimo, że jeszcze niedawno wydawało się, że takie praktyki są już przeszłością, problem w UE pojawił się na nowo.
Problem wraca
W 2004 roku Unia Europejska zakazała testowania gotowych produktów kosmetycznych na zwierzętach. Pięć lat później restrykcjami objęte zostały także same składniki kosmetyków, aż w końcu weszły przepisy o zakazie sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach. Parlament Europejski wezwał też do globalnych ograniczeń w tym zakresie.
Problem powrócił, kiedy Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) wystosowała nowe wymagania dotyczące testowania na zwierzętach składników, które były bezpiecznie używane przez konsumentów i w bezpieczny sposób obchodzono się z nimi w fabrykach od wielu lat. W konsekwencji spowodowało to, że zakazy zaczęły być ignorowane.
ZOBACZ: USA. Stado bydła blokowało autostradę. Kierowca wypuścił je z płonącej ciężarówki
Teraz organizacje pro-zwierzęce wracają do walki. "Co prawda impulsem do powołania inicjatywy do życia były działania ECHA, ale petycja wzywa do całkowitego odchodzenia od wykorzystywania zwierząt do testowania na terenie UE" - mówił w rozmowie z VEGE Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt "Viva!" i współorganizator inicjatywy.
Zdaniem obrońców zwierząt funkcjonujący od lat zakaz jest dowodem, że z powodzeniem da się wprowadzać na rynek nowe produkty bez poświęcania ich życia. Nauka radzi sobie wykorzystując modelowanie komputerowe, organs on chips czy wykorzystanie sztucznych tkanek.
Europejska inicjatywa obywatelska
"Po zaledwie dwóch tygodniach od rozpoczęcia akcji w Polsce mamy już ponad 45 proc. wymaganych dla naszego kraju podpisów! To pokazuje, jak duże poparcie mają postulaty petycji daje nam nadzieję na to, że jej adresat - Komisja Europejska zajmie się trybie pilnym pracą nad wprowadzeniem ich w życie" - tłumaczył Wyszyński.
O przyłączenie się do akacji apeluje też aktorka Julia Kamińska. "Jeśli jesteś osobą wrażliwą na krzywdę zwierząt, niekoniecznie obejrzyj film, za to koniecznie podpisz się pod Europejską Inicjatywą Obywatelską 'Za kosmetykami bez okrucieństwa wobec zwierząt i Europą bez testów na zwierzętach' - brakuje już bardzo niewiele podpisów" - czytamy w jej wpisie, do którego dołączone jest nagranie.
Celem europejskiej inicjatywy obywatelskiej na rzecz obrony zwierząt jest skłonienie KE do ochrony i wzmocnienia zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach, przekształcenia wspólnotowych przepisów dotyczących chemikaliów oraz powstania wniosku ustawodawczego, w którym nakreślony zostanie plan stopniowego wycofywania wszystkich testów na zwierzętach w UE.
Czytaj więcej