Sejmowa Komisja podjęła decyzję ws. immunitetu Grzegorza Brauna
Poseł Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun wkrótce może stracić poselski immunitet. 10 wniosków złożonych przez policję w tej sprawie pozytywnie rozpatrzyła sejmowa Komisja Regulaminowa Spraw Poselskich i Immunitetowych.
Grzegorz Braun potwierdził w mediach społecznościowych decyzje podjęte podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Członkowie komisji rozpatrywali aż 10 wniosków złożonych przez Komendanta Głównego Policji z okresu od maja do grudnia 2021 roku, o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie.
Obradom komisji przewodniczył Kazimierz Smoliński z PiS, który po tajnym głosowaniu poinformował obecnego na posiedzeniu Brauna o pozytywnym zaopiniowaniu wniosków Komendanta Głównego Policji o pozbawienie posła Konfederacji immunitetu.
Za brak maseczki
Komendanta reprezentowały na sali policjantki, które przedstawiły uzasadnienie wniosków. Wyliczyły, że dziewięć z nich tak naprawdę dotyczyły tylko jednego zachowania, czyli nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa maseczką w okresie, kiedy taki obowiązek wynikał ze stosownych rozporządzeń.
Braun miał odsłoniętą twarz m.in. podczas konferencji prasowych, spotkań z mieszkańcami w Rzeszowie i Warszawie, a także podczas wejścia na teren komendy Policji w Rzeszowie. Nie miał też maseczki, gdy przybył na posiedzenie Rady miasta Rzeszowa.
Dziesiąty wniosek dotyczył z kolei naruszenia zasad ruchu drogowego, czyli złamania zakazu jazdy w obu kierunku podczas zgromadzenia publicznego w Warszawie w październiku 2021 r.
ZOBACZ: Koronawirus. Premier Mateusz Morawiecki: Eksperci zalecają dystans, dezynfekcję, maseczki
Braun o zarzutach: "Kompletna groteska"
Poseł Konfederacji skorzystał z prawa głosu i bronił swojego zachowania. Na stawiane mu zarzuty odpowiadał, że "sprawa ma charakter kompletnej groteski". Na temat rozporządzeń dotyczących noszenia maseczek stwierdził, że "było to oczywiście, jak cała polityka walki z mniemaną pandemią, prawo kaduka, któremu nadano pozory praworządności".
- Policja i inne służby były kierowane na ten front walki z własnym narodem, do nękania obywateli na ulicach, we wnętrzach i w urzędach. I ja również znalazłem się w orbicie takich działań Policji - powiedział Braun.
Sejm lub Senat może wyrazić zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów.
Czytaj więcej