Bitwa pod Grunwaldem 2022. Przeszła ulewa. Jagiełło zapowiedział, że walczy po raz ostatni
Nad Polami Grunwaldu przeszła w sobotę intensywna ulewa, ale przygotowania do inscenizacji bitwy nadal trwają. Odbył się już apel grunwaldzki, podczas którego odtwórca roli króla Jagiełły zapowiedział, że po raz ostatni wciela się w tę postać.
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem wraca po dwuletniej pandemicznej przerwie. Popularność widowiska jest ogromna, walki rycerzy ogląda co roku kilkadziesiąt tysięcy osób.
Deszcz na Polach Grunwaldu rozpadał się w sobotę podczas apelu grunwaldzkiego, w którym brali udział przedstawiciele władz samorządu województwa, wojewodowie pomorski i warmińsko-mazurski, wojsko i harcerze. Przed wygłoszeniem oficjalnych przemówień rekonstruktorzy historyczni odegrali scenę wręczenia przez krzyżackich posłów królowi Jagielle dwóch mieczy.
ZOBACZ: Historia i teraźniejszość. Podręcznik do przedmiotu dopuszczono do użytku szkolnego
Odbierając miecze i wygłaszając formułę, że przyjmuje je na znak przyszłego zwycięstwa odtwórca roli króla Jagiełły Jacek Szymański podziękował wszystkim "za trwającą już prawie 30 lat przygodę" i zapowiedział, że "chyba po raz ostatni odgrywa tę rolę".
Ważny element polskiej historii
W czasie przemówień przedstawiciele władz państwowych mówili, że bitwa pod Grunwaldem jest ważnym elementem polskiej historii i z tego powodu mimo upływu 612 lat od jej stoczenia winniśmy o niej pamiętać.
Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem jest zaplanowana na godz. 15. Godzinę przed bitwą rycerze mają wyjść na pole walki. Na razie na Pola Grunwaldu przyjechało kilkanaście tysięcy osób, nie ma problemów ze znalezieniem parkingu, czy miejsca na stoku, z którego się ogląda potyczkę rekonstruktorów historycznych.
Rekonstruktorzy oraz miłośnicy średniowiecza z całego świata
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku. Co roku na polach pod Grunwaldem spotykają się rekonstruktorzy oraz miłośnicy średniowiecza z całego świata.
ZOBACZ: Prezes IPN o Wołyniu: W Ukrainie dojrzewa przekonanie, że fakt historyczny powinien być uregulowany
Inscenizacja odbywa się w ramach Dni Grunwaldu - cyklicznego przedsięwzięcia plenerowego, realizowanego na polach bitwy pod Grunwaldem, rozpościerających się w gminie Grunwald w powiecie ostródzkim. Pierwsze turnieje rycerskie rozpoczynają się w środę. Sobota przeznaczona jest na oficjalne uroczystości i inscenizację wielkiej bitwy.
Dni Grunwaldu 2022 rozpoczęły się w środę 13 lipca i potrwają do niedzieli 16 lipca. Kilkudniowe święto historii to nie tylko inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, ale również mistrzostwa Polski w walkach rycerskich, turnieje łucznicze, rozgrywki średniowiecznej piłki i szachów, turniej gry w bule, warsztaty gier planszowych czy koncerty muzyki średniowiecznej.
Czytaj więcej