Wystąpiła u boku ministra Niedzielskiego. Poniosła konsekwencje

Polska
Wystąpiła u boku ministra Niedzielskiego. Poniosła konsekwencje
PAP/Piotr Nowak

Młoda lekarka Mariola Piekarska została zawieszona w czynnościach przez Stowarzyszenie Studentów Medycyny, którego jest prezydentem. Kobieta, która wystąpiła na konferencji prasowej u boku ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, została ukarana za "działanie niezgodne z celami statutowymi stowarzyszenia".

W środę w siedzibie resortu zdrowia odbyła się konferencja ws. kredytowania nauki na kierunkach medycznych. Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Preferencyjnych kredytów od 18 lipca 2022 r. udzielać będzie Bank Pekao S.A.

 

ZOBACZ: Warszawa. Protest pielęgniarek przed Sejmem. Przedstawiły postulaty

 

O kredyt na studia medyczne mogą ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich na polskich uczelniach wyższych, którzy pobierają naukę w języku polskim. Kredyt uzyskają również ci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2022/2023. Na kredyt - w wysokości 20 tys. zł na semestr - mogą liczyć ci, którzy złożą wniosek na nadchodzący rok akademicki i kolejne lata. Jeśli student chce skredytować opłaty, które poniósł za poprzedni rok akademicki 2021/2022, może otrzymać 18 tys. zł na semestr i stawka ta będzie obowiązywać go do końca studiów.

"Dzięki temu będziemy mieli więcej lekarzy"

W spotkaniu wzięła udział m.in. prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Mariola Piekarska. Kobieta, która niedawno ukończyła studia i została lekarzem, chwaliła pomysł wprowadzenia kredytów.

 

ZOBACZ: W podwójnej roli. Dyrektor szpitala, który został pielęgniarzem

 

- Chciałabym powiedzieć w imieniu studentów, że bardzo się cieszymy, iż takie narzędzie zostało wprowadzone, ponieważ wiele osób, które nie są w stanie studiować ze względu na barierę finansową, teraz będzie miało taką możliwość. Znam wiele ambitnych osób, które właśnie przez wzgląd na sytuację finansową w ich domu nie mogły studiować. Teraz mamy to narzędzie i dzięki temu będziemy mieli teraz więcej lekarzy, biorąc pod uwagę dobro naszych pacjentów - mówiła.

 

- W imieniu studentów, w imieniu absolwentów, a także w imieniu młodych lekarzy, chciałabym podziękować Ministerstwu Zdrowia, że słuchają naszych słów, naszych pomysłów i starają się je wprowadzać w życie. W imieniu nas, przedstawicieli organizacji studenckich, chciałabym podziękować za to, że również jesteśmy wcielani w pracę zespołów. Jest to niezwykłe wyróżnienie i mam nadzieję, że przyszła współpraca z Ministerstwem Zdrowia również będzie się układała tak owocnie - dodała. 

Oświadczenie IFMSA-Poland

Jej udział w konferencji nie spodobał się władzom stowarzyszenia, które reprezentuje. Wystąpienie na konferencji prasowej u boku ministra zdrowia kosztowało kobietę zawieszenie w czynnościach.

 

ZOBACZ: 2 mld na szpitale pediatryczne. Premier: by leczyły według europejskich standardów

 

"(...) Słowa wypowiedziane przez Mariolę Piekarską podczas konferencji prasowej (...) nie są stanowiskiem Zarządu Głównego ani Zgromadzenia Delegatów IFMSA-Poland, a prywatna opinią" - napisano w oświadczeniu.

 

"Zgodnie ze statutem (...) podkreślamy, że nasze Stowarzyszenie jest zrzeszeniem apartyjnym i nie popierającym żadnego ugrupowania politycznego" - dodano. 

 

 

"To była prywatna opinia"

Głos w sprawie zabrała też sama zainteresowana, która również podkreśliła, że słowa wypowiedziane podczas konferencji "były prywatną opinią, a nie stanowiskiem Zarządu Głównego czy Stowarzyszenia".

 

ZOBACZ: Szpitale: widzimy efekty "długu zdrowotnego", gdy koncentrujemy się głównie na pilnych interwencjach

 

"Prawdą jest, że doceniam włączenie naszej organizacji do konsultacji w sprawach studenckich oraz kształcenia i jesteśmy gotowi pracować z każdym Ministrem Zdrowia, niezależnie od wyników wyborów, ponieważ w mojej opinii udział w takich konsultacjach jest niezwykle cenny" - napisała na Facebooku. 


"Jednocześnie chciałabym odnieść się do swoich słów – kredyty na studia medyczne to propozycja dla wąskiego grona odbiorców, którym często niewiele brakuje, aby rozpocząć studia stacjonarne na kierunku lekarskim, a nie mają wystarczających środków na pokrycie czesnego" - stwierdziła.

 

 

W dalszej części oświadczenia Piekarska przyznała, że sama popiera ten projekt, ponieważ uważa, że dla osób planujących pozostać oraz pracować w Polsce po zakończeniu edukacji, możliwość umorzenia kredytu jest korzystnym rozwiązaniem.

 

"Chciałabym także podkreślić, że moje poparcie dotyczy wyłącznie niniejszego projektu, a nie wszystkich działań Ministerstwa Zdrowia" - dodała. 


"Jednocześnie uważam, że należy wśród osób młodych szerzyć wiedzę zarówno na temat polskiego systemu ochrony zdrowia jak i warunków pracy dla młodych lekarzy. Tak, aby podejmując się pracy w naszym zawodzie byli świadomi warunków zatrudnienia po ukończeniu szkoły medycznej" - podkreśliła.

dk/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie