Wakacje kredytowe i reforma WIBOR. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Polska
Wakacje kredytowe i reforma WIBOR. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wprowadzeniu wakacji kredytowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie wakacji kredytowych i reformę WIBOR-u.

Prezydent podpisał w czwartek w Belwederze ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

 

Jej zapisy dotyczą osób, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w polskich złotych. Z wakacji kredytowych nie będą więc mogły korzystać osoby, które pożyczyły pieniądze w innej walucie. 

 

 

Wakacje kredytowe przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

 

Przepisy pozwalają na odroczenie płatności łącznie 8 rat kredytowych: po dwie w III i IV kwartale tego roku i po jednej na każdy kwartał przyszłego roku. "W efekcie posiadacze kredytów mogą zapłacić w drugiej połowie roku tylko dwie raty.

 

ZOBACZ: Powrót ambasadora Izraela do Polski. Duda: Czas wrócić do normalnych relacji

 

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej podpisania. Oznacza to, że wnioski o wakacje kredytowe można składać od 28 lipca. Dokumenty będzie można dostarczyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

"Ustawa, która wzbudziła dyskusje" 

Podczas uroczystości prezydent wskazał, że "nie była to łatwa ustawa", bo w trudnych czasach trzeba było podjąć zdecydowane decyzje dotyczące rynku finansowego i funkcjonowania banków w kontekście funkcjonowania gospodarstw domowych. - Ona dotyczy przede wszystkim pomocy kredytobiorcom, chodzi o wszystkich tych, którzy kupili mieszkania, zbudowali domy, wzięli kredyty hipoteczne i wobec wzrostu stóp procentowych i dużej inflacji znaleźli się w trudnej sytuacji - powiedział.

 

 

- Ustawa o wsparciu kredytobiorców wzbudziła wiele dyskusji, w środowisku bankowym i parlamentarnym, ale ten projekt znalazł poparcie absolutnej większości parlamentarnej, został przyjęty prawie jednogłośnie – mówił Duda.

 

WIBOR i tarcza antyinflacyjna 

Ustawa przewiduje też prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR. Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

 

W przepisach zawarto też zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października br. W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc. Do 0 proc. jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

 

ZOBACZ: USA. Wall Street odnotowuje kolejny dzień spadków. Najwyższa inflacja od ponad 40 lat

 

Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

 

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Zapisy dotyczące tarcz antyinflacyjnych zaczną obowiązywać 31 lipca br.

ap / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie