USA. Wall Street odnotowuje kolejny dzień spadków. Najwyższa inflacja od ponad 40 lat
Środowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami. To kolejny dzień zniżek głównych indeksów z rzędu. Tym razem nastroje inwestorów popsuły dane o czerwcowej inflacji. Ceny konsumpcyjne w Stanach Zjednoczonych są na najwyższym poziomie od 1981 roku.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,67 proc. i wyniósł 30.772,79 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,45 proc. i wyniósł 3.801,78 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,15 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.247,58 pkt.
Wydarzeniem dnia była publikacja raportu o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Pokazały one wzrost cen dużo wyższy niż oczekiwali analitycy.
Inflacja na poziomie 9,1 proc.
Ceny konsumpcyjne w USA w czerwcu wzrosły o 9,1 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 1,3 proc. Oczekiwano +8,8 proc. rdr i +1,1 proc. mdm. Inflacja w USA w ujęciu rdr jest najwyższa od 40 lat.
- CPI wywołał kolejny szok, złą wiadomością jest rozszerzający się zakres sektorowy wzrostu cen. Chociaż wzrost CPI jest głównie spowodowany cenami energii i żywności, które są w dużej mierze problemami globalnymi, ceny towarów i usług krajowych nadal rosną, od czynszów po samochody i odzież - powiedział Robert Frick, ekonomista korporacyjny w Navy Federal Credit Union.
- Wiarygodność Fedu zostanie przetestowana w nadchodzących miesiącach wraz z publikacją kolejnych danych o inflacji i wynikach przedsiębiorstw. Ostatnie agresywne działania Fedu mające na celu obniżenie inflacji, również niosą ze sobą ryzyko przeszarżowania i pchnięcia gospodarki, która wykazywała ostatnio oznaki słabości, w recesję na pełną skalę - powiedział Andy Sparks, szef badań nad zarządzaniem portfelem w MSCI.
Akcje niektórych spółek ze wzrostem
Ze spółek Twitter rósł o 8 proc. Platforma mediów społecznościowych pozwała we wtorek Elona Muska za naruszenie wartej 44 mld USD umowy kupna firmy i zwróciła się do sądu w Delaware o nakazanie szefowi Tesli i SpaceX sfinalizowanie transakcji za uzgodnioną kwotę 54,20 USD za akcję serwisu.
Stitch Fix rósł o 7,5 proc. po wiadomości, że Bill Gurley z Benchmark Capital kupił milion akcji spółki.
ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Ekonomiści z Konfederacji Lewiatan: może przekroczyć poziom 20 proc.
W USA rozpoczął się sezon publikacji raportów finansowych za II kw.
Akcje Delta Air Lines spadły o 6 proc. Zysk na akcję spółki w II kw. wyniósł 1,44 USD. Oczekiwano 1,73 USD. W czwartek wyniki za drugi kwartał podadzą JPMorgan i Morgan Stanley, a w piątek Wells Fargo, Citigroup, UnitedHealth i BlackRock.
Baryłka ropy za około 100 USD
Lekko rosły niektóre akcje spółek konsumpcyjnych. W górę szły m.in. Domino’s Pizza, Bath & Body Works i Tesla, podczas gdy Boeing, Walgreens i UnitedHealth spadły po ponad 2 proc.
Amazon i Netflix zyskały na koniec dnia po około 1 proc.
ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Wyższe ceny energii przekładają się na coraz droższą żywność
Rentowność 10-letnich UST spada 1 pb do 2,95 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 9 pb do 3,14 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -18 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 69 pb.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 97,26 USD za baryłkę, po wzroście o 1,49 proc., wrześniowe futures na Brent idą w górę o 0,95 proc. do 100,44 USD/b.
Czytaj więcej