14. emerytura w 2023 roku. Minister Marlena Maląg: Najprawdopodobniej będzie
- Grupa emerytów, mimo rosnącej minimalnej emerytury, potrzebuje tego dodatkowego wsparcia - mówiła w programie "Punkt Widzenia" na antenie Polsat News minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Pytana o wypłatę 14. emerytury również w przyszłym roku, powiedziała, że "najprawdopodobniej ona będzie". Zapowiedziała też waloryzację świadczeń.
Prowadzący Wojciech Dąbrowski zapytał Marlenę Maląg, o to, czy rząd planuje waloryzację emerytur.
- Waloryzacja będzie na pewno - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.
Podkreśliła, że rząd PiS "stara się od 2015 roku godnie waloryzować emerytury". - Nie są to waloryzacje groszowe (...) Wprowadzamy świadczenia dodatkowe, takie jak 13. i 14. emerytura, która w tym roku również będzie wypłacana i to wcześniej, od 25 sierpnia. Przyszłoroczna waloryzacja, patrząc na wskaźniki, będzie około 10 proc., a może i wyższa - dodała.
ZOBACZ: 14. emerytura na stałe. Prezydent Andrzej Duda: Kwestia podpisu jest sprawą otwartą
Jak tłumaczyła "13. i 14. emerytura plus waloryzacja to potężne wsparcie", które "pokryje inflację".
Co z 14. emeryturą w 2023. "Najprawdopodobniej będzie"
Marlena Malag poinformowała, że "rząd będzie analizował kwestię przyszłorocznej 14. emerytury".
- Najprawdopodobniej ona będzie, gdyż ta sytuacja będzie się normowała. Ostateczna decyzja i ustawy będą procedowane na początku przyszłego roku - mówiła.
WIDEO: Marlena Maląg w programie "Punkt Widzenia"
Wypłata będzie zależna od sytuacji w kraju. Maląg tłumaczyła, że "mechanizm 14. emerytury, wprowadza możliwość podjęcia decyzji o jej wypłacie w odpowiednim momencie".
ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: czternasta emerytura to troska o najsłabszych
- Grupa emerytów mimo rosnącej minimalnej emerytury potrzebuje tego dodatkowego wsparcia. Dlatego została podjęta decyzja o wypłacie 14. emerytury od 25 sierpnia. Przecież dodatkowo nasi emeryci z emeryturą do 2,5 tys., dzięki temu, że jest kwota wolna od podatku 30 tys. zł, nie mają odprowadzanego podatku. Zmiany podatkowe od 1 lipca powodują, że kolejne środki zostaną w portfelach emerytów - obniżenie podatku z 17 do 12 proc. to jest kolejny zysk.
Minister została zapytana o to, czy Polacy powinni przygotować się na zaciskanie pasa.
- Przede wszystkim musimy odpowiedzialnie wydatkować swoje pieniądze, tak jak rząd przygląda się wydatkując pieniądze publiczne, aby odpowiednio je wydatkować. Rząd stara się pomagać tym osobą, które potrzebują wsparcia - tarcza antyinflacyjna i dofinansowanie dla gospodarstw, które ogrzewają się węglem.
Czytaj więcej