Protest górników z PGG. Spotkanie z przedstawicielem rządu

Polska
Protest górników z PGG. Spotkanie z przedstawicielem rządu
PAP/Tomasz Wiktor
Górnicy weszli do siedziby PGG

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) od poniedziałku okupują katowicką siedzibę spółki. Zażądali spotkania z przedstawicielami rządu o inwestycjach w zwiększenie wydobycia w kopalniach, zatrudnieniu nowych pracowników, cenach węgla oraz sprawach płacowych. Rozmowy z wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem rozpoczęły się w środę o 10:00.

Co najmniej do zakończenia rozmów z Pyzikiem związkowcy zamierzają pozostać w gmachu PGG. W zależności od efektów spotkania, zdecydują o dalszych działaniach.

 

- W środę mamy się spotkać z wiceministrem aktywów państwowych odpowiedzialnym za górnictwo Piotrem Pyzikiem i władzami spółki. Poinformowało nas o tym szefostwo PGG; ze strony rządowej nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, czekamy. W środę będziemy decydować o naszych dalszych krokach - zapowiadał we wtorek szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

Górnicy żądają spotkania

W proteście uczestniczą reprezentanci 13 działających w PGG central związkowych. - Ustaliliśmy, że w akcji będzie brało po dwóch przedstawicieli każdej z central, aczkolwiek są takie organizacje, które wysłały więcej ludzi. We wtorek rano w siedzibie PGG okupację prowadziło blisko 40 osób - relacjonował Hutek.

 

Akcja ma charakter rotacyjny - protestujący zmieniają się co 12 lub co 24 godziny.

 

6 lipca przedstawiciele górniczych związków zawodowych skierowali do wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina pismo z żądaniem natychmiastowego spotkania. Wskazali trzy główne tematy rozmów: inwestycje w nowe złoża w PGG i przyjęcia nowych pracowników, problem cen węgla dla odbiorców indywidualnych oraz dla energetyki, a także kwestie płacowe.

 

ZOBACZ: Związkowcy weszli do siedziby Polskiej Grupy Górniczej. Chcą rozmów z rządem i wyrównania płac

 

W poniedziałek rano kilkudziesięciu związkowców z Polskiej Grupy Górniczej weszło do katowickiej siedziby tej największej węglowej spółki. "Zarząd PGG oraz MAP są w stałym dialogu ze stroną społeczną" - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik MAP Karol Manys.

 

Z kolei we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym, stwierdził, że "kluczowe są teraz gwarancje cenowe, oraz inne działania na rynku energii elektrycznej czy rynku węglowym". - Ten ostatni obszar jest teraz główną troską, obszarem działania spółek Skarbu Państwa - zapewnił rzecznik rządu.

Protest w Tauronie. Związkowcy: Odpowiadamy na słowa premiera

Okupacja trwa także w siedzibie innej państwowej spółki - Tauronu. Tam około 20 związkowców domaga się m.in. wyrównania płac w związku z inflacją.

 

- Odpowiadamy na to, co mówił premier o zyskach spółek Skarbu Państwa i ich opodatkowaniu. Mamy zdiagnozowany problem: potrzebujemy pracowników. Był nieodpowiedzialny, rządowy program ws. górnictwa - ocenił w Polsat News Bogdan Tkocz, szef NSZZ Solidarność w Grupie Tauron.

prz/wka / PAP / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie