Tranzyt do Kaliningradu. Rosja daje kilka dni i ostrzega przed konsekwencjami
Rosja daje Litwie i Unii Europejskiej "kilka najbliższych dni" na rozwiązanie kwestii tranzytu towarów do i z Kaliningradu. Zdaniem rosyjskiej dyplomacji "trwa to zbyt długo". W przypadku, gdy problem nie zostanie rozwiązany rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa zapowiedziała podjęcie "niezbędnych kroków wobec Litwy i UE".
Maria Zacharowa powiedziała, że "dialog z Komisją Europejską i Litwą jest kontynuowany"
- Mamy pewność, że sprawa zostanie rozwiązana w najbliższej przyszłości - oceniła.
Zdaniem rzeczniczki, Moskwa oczekuje, że Bruksela i Wilno podejmą "jedyną słuszną decyzję, która zapewni niezakłócony tranzyt do obwodu kaliningradzkiego" - podają rosyjskie media. Zacharowa miała też zaznaczyć, że "rosyjscy partnerzy gospodarczy już teraz ponoszą straty w związku z jednostronnie wprowadzonymi przez Litwę bezprawnymi restrykcjami".
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dmitrij Miedwiediew grozi wojną nuklearną i zagładą ludzkości
Jednocześnie Zacharowa zapowiedziała w oświadczeniu, że "jeśli sytuacja nie ustabilizuje się w nadchodzących dniach, Rosja podejmie zdecydowane kroki wobec Litwy i Unii Europejskiej".
Zakaz tranzytu kolejowego przez Litwę
17 czerwca w życie weszły przepisy, które zakazują tranzytu kolejowego m.in. stali, drewna, cementu i wyrobów z metali żelaznych z Kaliningradu do pozostałych części Rosji przez Litwę. Decyzja zapadła w związku z sankcjami nakładanymi Rosję za inwazję na Ukrainę.
ZOBACZ: Kremlowskie media omijają unijne sankcje. Rosyjski Sputnik ma działać w Niemczech
Kreml od początku definiował takie działania jako agresywne i nieprzyjazne. Moskwa zastrzegała, że jeśli ograniczenia nie zostaną cofnięte, "zostaną wyciągnięte konsekwencje".
Agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła podaje, że wspierani przez niemiecki rząd unijni urzędnicy działają w celu wyłączenia transportu dóbr z Kaliningradu z nałożonych na Rosję sankcji. Jeżeli Litwa poprze to rozwiązanie, porozumienie może zostać osiągnięte przed 10 lipca.
Czytaj więcej