Protest egzaminatorów z WORD. Wśród postulatów zmiana systemu wynagrodzeń i waloryzacja opłat
W kilku polskich miastach trwa protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. W związku z tym odwołane zostały egzaminy na prawo jazdy. Środowisko egzaminatorów domaga się m.in zmiany systemu wynagradzania oraz spotkania z ministrem infrastruktury.
Egzaminy na prawo jazdy zostały odwołane m.in w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w Szczecinie, Barlinku, Białymstoku, Rzeszowie. Gdyni czy też Gdańsku.
- To akcja o charakterze spontanicznym. Podkreślam, że akcja nie jest strajkiem - powiedział Polsat News Tomasz Dziuganowski, egzaminator WORD z Kielc, reprezentant środowiska egzaminatorów.
Egzaminatorzy wnioskują o jak najszybsze spotkanie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.
ZOBACZ: Protest AgroUnii. Wysypali zboże przed biurem poselskim Jacka Sasina i Beaty Mazurek
- Zamysłem jest skierowanie wniosku do ministra o powołanie zespołu roboczego o charakterze stałym lub czasowym z udziałem przedstawicieli środowiska egzaminatorów, w celu wypracowania uzgodnionych projektów aktów prawnych. Chcemy uczestnictwa przedstawicieli środowiska w procesie legislacyjnym - tłumaczył Dziuganowski.
Protest egzaminatorów. Chcą zmiany systemu wynagrodzeń
Kolejnym postulatem jest zmiana systemu i zasad wynagradzania egzaminatorów. - System jest archaiczny. Datowany jest na 2007 rok, więc funkcjonuje już od 15 lat - mówi Dziuganowski.
Podkreślił, że "warunki finansowe jakie są proponowane przez dyrektorów WORD-ów są absolutnie nieatrakcyjne", dlatego "ze środowiska egzaminacyjnego odchodzą najbardziej wartościowe jednostki".
- Informacje, że minister Adamczyk dopiero teraz dowiedział się o problemach egzaminatorów nie są zgodne z faktami. Mamy na to potwierdzenia i dokumenty - tłumaczył egzaminator.
ZOBACZ: Scheuring-Wielgus protestowała w kościele. Może stracić immunitet
Przedstawiciele środowiska podkreślają, że od 2016 roku składali swoje propozycje i akty prawne. Wśród dokumentów są m.in projekt ustawy o kierujących pojazdami z rozporządzeniem ws. nowych zasad egzaminowania oraz projekt zmiany systemu i zasad wynagradzania egzaminatorów.
Egzaminatorzy chcą, aby ministerstwo "uruchomiło procedury realizujące postulaty" do 31 lipca.
WIDEO: Protesty egzaminatorów
Protest egzaminatorów. Wzrośnie cena za egzamin?
Jednym z postulatów środowiska jest podwyższenie ceny za praktyczny egzamin państwowy, ponieważ koszty amortyzacji auta oraz paliwa przewyższają opłatę.
- Jesteśmy w sytuacji, w której do ministra skierowano wiele pism ze strony dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, by ta opłata była zrewaloryzowana. Koszt przeprowadzenia egzaminu praktycznego przewyższa opłatę egzaminacyjną w dobie podwyższających się cen chociażby energii oraz paliwa - mówił Polsat News Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Co z odwołanymi egzaminami?
- Jeżeli dana osoba otrzymuje informację, że jej egzamin nie odbędzie się, to po tym terminie może w systemie wybrać termin egzaminu. Opłata, która była wniesiona wcześniej, przechodzi na poczet kolejnego egzaminu - powiedział dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Jak poinformował w poniedziałek rano do pracy stawiło się tylko dwóch z ośmiu egzaminatorów. Obecnie czas oczekiwania na egzamin państwowy w Gdyni i Gdańsku wynosi około trzech tygodni.
- Jako PORD będziemy starali się w miarę możliwości udostępniać nowe terminy, tak, aby te osoby, których egzamin się nie odbył, nie musiały zdawać w sierpniu. Do udostępnienia tych terminów mamy jednak pewne ograniczenia związane z liczbą osób, którą możemy zapisać do jednego egzaminatora - tłumaczył dyrektor.
Czytaj więcej