Rząd umożliwia zakup węgla gorszej jakości. Zgoda na jego spalanie to decyzja województw
Rząd umożliwił Polakom zakup węgla niższej jakości. Ministerstwo Środowiska i Klimatu wydało rozporządzenie, które uchyla czasowo normy dotyczące jakości paliw stałych. Powodem są braki węgla w składach i jego wysokie ceny.
Warto podkreślić, że w rozporządzeniu nie ma mowy o węglu brunatnym, mule węglowym czy flotokoncentratach. Mowa jest tylko o węglu kamiennym gorszej jakości, np. z większą ilością siarki czy rtęci.
Zgoda na spalanie gorszego węgla to problem województw
Taki węgiel będzie można kupić do 27 sierpnia, bo rozporządzenie obowiązuje przez 60 dni. Nie wiadomo, czy później będzie można nim palić. Kupno paliwa gorszej jakości nie będzie bowiem tożsame z jego spalaniem.
- Użytek jest w gestii sejmików województw. To w ramach uchwał antysmogowych takie przepisy mogą, ale nie muszą, być zliberalizowane - powiedział rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.
ZOBACZ: Oszukiwali przy zakupie węgla z PGG. Właściciel składu opału i jego pracownicy zatrzymani
Kamila Gawrońska-Dickson z bydgoskiego Alarmu Smogowego powiedziała, że jest to sprzeczne z działaniami antysmogowymi podejmowanymi dotychczas. - Będzie się to wiązało z ogromnymi konsekwencjami dla osób, które cierpią na choroby układu krążenia czy układu oddechowego - dodała.
"Możemy się spodziewać smogu"
- Jeżeli mówimy o węglu kamiennym powyżej 3 mm uziarnienia, to nie będzie łamał uchwały antysmogowej - zauważył Marcin Podgórski z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Dodał, że jeśli pojawi się na rynku dużo złej jakości paliwa, to możemy się spodziewać w tym roku smogu.
Zielone światło do złagodzenia przepisów, które dopiero mają wejść w życie, dali samorządowcy z Małopolski.
Powodem nie jest jednak decyzja resortu klimatu i środowiska, lecz wniosek złożony między innymi przez gminę Krynica, w której nie wszyscy zdążyli wymienić piece na gazowe.
WIDEO: Rząd umożliwia zakup węgla gorszej jakości
"To skandaliczna sytuacja"
Sprawę komentują opozycyjni radni. - To jest skandaliczna sytuacja. Uchwała antysmogowa była ważnym krokiem w poprawie powietrza dla Krakowa i Małopolski - stwierdził Tomasz Ursynowicz, radny województwa małopolskiego.
Według marszałka województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego sprawa nie jest jednak przesądzona.
Komisja Europejska uprzedziła, że demontaż uchwał antysmogowych będzie oznaczał utratę funduszy unijnych. Chodzi np. o program Czyste Powietrze.