Upały groźne dla czworonogów. Jak dbać o nasze zwierzęta?

Polska
Upały groźne dla czworonogów. Jak dbać o nasze zwierzęta?
Rawpixel/Public Domain
Podczas upałów należy chronić również zwierzęta

Upały, które od kilku dni panują w Polsce, dają się we znaki nie tylko ludziom, ale również zwierzętom domowym. Według ekspertów jest kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, aby ulżyć naszym pupilom.

W ostatnich dniach głośno było o sytuacji z Bytowa (woj. pomorskie). Właściciel zostawił swojego psa podczas upału na balkonie. Zwierzę cudem przeżyło, bo w porę zareagowali sąsiedzi.

 

Dbając o czworonogi, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym lepiej zniosą one ekstremalnie wysokie temperatury.

Nie zamykajmy zwierząt w samochodach

- Najczęstszym błędem jest zamykanie zwierząt w autach - powiedział w Polsat News Dawid Fabjański, prezes Fundacji Animal Rescue Polska.

 

W zaparkowanym w słońcu samochodzie, w ciągu godziny, temperatura potrafi wzrosnąć do ponad 45 stopni Celsjusza.

 

ZOBACZ: Wakacje nad morzem. Czy za "parawaning" można dostać mandat?

 

- Psy są w stanie wytrzymać w takich warunkach krócej niż ludzie - mają sierść, inaczej niż my się wentylują, więc to dosłownie minuty, gdy może dojść do ich śmierci - stwierdził Fabjański.

 

- Jeżeli dostajemy zgłoszenie o zwierzaku zamkniętym w nagrzanym samochodzie i nie możemy namierzyć właściciela, wybijamy szybę, żeby go ratować - podkreślił.

Spacery rano i wieczorem

Ekspert zwrócił również uwagę na spacery z psami. - Zalecam je wcześnie rano lub późnym wieczorem. Jeśli ktoś musi wyjść ze swoim pupilem w ciągu dnia, powinny być one krótkie - powiedział.

 

Trzeba również pamiętać o unikaniu betonowych powierzchni. - Psy nie maja butów, więc nie jesteśmy w stanie odizolować gorącego asfaltu czy chodnika od ich łap - dodał.

 

WIDEO: Jak chronić zwierzęta przed upałem?

 

 

O poprawę samopoczucia zwierząt podczas upałów zadbajmy również w domu.

 

- Maty chłodzące są ostatnio coraz popularniejsze. Można również schłodzić psa, biorąc go pod prysznic - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Upały w Polsce. Rekord temperatur dla czerwca wyrównany. Najcieplej w Słubicach

 

- Trzeba również pamiętać, żeby zwierzakom często zmieniać wodę do picia. Do miski można dorzucić kostki lodu. Wariantów i pomysłów jest bardzo dużo. Każdy gatunek inaczej reaguje na zmiany temperatur, dlatego - szukając wskazówek - zawsze można się zwrócić po radę do nas - zapewnił prezes Fundacji Animal Rescue Polska.

dk/ac / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie