Kanada. Mumia mamuta sprzed ponad 30 tys. lat. Znaleźli ją poszukiwacze złota
Zachowane w idealnym stanie, kompletne zwłoki młodego mamuta odnaleźli poszukujący złota górnicy w rejonie Klondike w kanadyjskim Jukonie. Ciało młodej samicy odkopano w wiecznej zmarzlinie.
Odkryte zwłoki należą do mamuta włochatego, który żył około 30-40 tys. lat temu. Zwierzę - młoda samiczka - w chwili śmierci miało od 30 do 35 dni. Ciało, zmumifikowane w naturalny sposób, znajdowało się w wiecznie zamarzniętej ziemi.
Wydobyte szczątki mamuta nazwano Nun cho ga, co w języku lokalnych Indian oznacza "duże młode zwierzę". Odkrycie cieszy się dużym zainteresowaniem ekspertów ponieważ jest to pierwszy prawie kompletny i najlepiej zachowany mamut włochaty odkryty w Ameryce Północnej.
Mamuty wyginęły ok. 10 tys. lat temu
Mamuty włochate żyły w epoce lodowcowej - Jako paleontolog specjalizujący się w epoce lodowcowej, jednym z moich życiowych marzeń było stanąć twarzą w twarz z prawdziwym mamutem włochatym. To marzenie spełniło się dzisiaj - powiedział paleontolog dr Grant Zazula.
- Nun cho ga jest pięknym i jednym z najbardziej niesamowitych i najlepiej zmumifikowanych zwierząt epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odkryto na świecie. Jestem podekscytowany, że mogę ją bliżej poznać - dodał.
ZOBACZ: Brytyjskie media: naukowcy chcą odtworzyć mamuty. "Pierwsze urodzą się za sześć lat "
Mamuty wyginęły około 10 tys. lat temu. Powszechnie występowały w Europie i Azji, a także w północnych rejonach kontynentu północnoamerykańskiego. Kości tych zwierząt nie są rzadkim znaleziskiem, znajdowane są często także w Polsce, o tyle odkrycie zachowanych szczątek zwierzęcia jest cenne z paleontologicznego punktu widzenia.
Istnieją udokumentowane dowody wykorzystywania mamutów przez człowieka. Zwierzęta były zabijane, a z ich kości i skór wykonywano ozdoby, ubrania i artefakty religijne, a także broń.
Czytaj więcej