Upały groźne dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Lekarz ostrzega
Upały są szczególnie groźne dla osób starszych, ale i tych borykających się z wszelkiego rodzaju schorzeniami. Na co powinny uważać osoby z chorobami kardiologicznymi wyjasnł kardiolog i hipertensjolog Piotr Gryglas.
Osoby ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego podczas wysokich temperatur są wyjątkowo narażone.
- Osoby te przyjmują dużo różnych leków kardiologicznych, na nadciśnienie tętnicze i zapominają, że podczas takich upałów bardzo się pocimy, tracimy wodę, bardzo szybko się odwadniamy i to odwodnienie jest niezwykle niebezpieczne - powiedział dr n. med. internista, kardiolog, hipertensjolog Piotr Gryglas.
ZOBACZ: Słowacja. Fatalny błąd lekarzy. Usunęli pacjentowi zdrowe oko
Ostrzegał, że wówczas może dojść do bardzo poważnych spadków ciśnienia i zapaści nawet u pacjentów, którzy do tej pory mieli prawidłowo kontrolowane ciśnienie i nie byli narażeni na wysokie temperatury.
Podczas upałów należy dbać o nawodnienie i unikać wychodzenia na zewnątrz
Lekarz podkreślił, że osoby te powinny pamiętać, by podczas upałów pić wodę, unikać wychodzenia na zewnątrz i uzupełniać elektrolity.
Jeżeli chorzy nie stosują elektrolitów - chodzi o zwykłą sól - to wówczas ciśnienie spada jeszcze bardziej i jeszcze większe jest zagrożenie powikłaniami tzw. hipotonii, czyli spadku ciśnienia na skutek zażywanych leków w interakcji z nadmiernym odwodnieniem - ostrzegał lekarz.
ZOBACZ: Złotów. Pijany lekarz przyjmował pacjentów na SOR
Ekspert powiedział, co jest pierwszym sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś nie tak.
- Na początku to uczucie pragnienia, zawroty głowy, uczucie osłabienia, przyspieszenie czynności serca, uczucie kołatania serca – to objawy, które powinny nas zaniepokoić. Wówczas powinniśmy zmierzyć sobie ciśnienie i tętno - przestrzegał.
WIDEO: Na co powinny uważać osoby z chorobami kardiologicznymi powiedział kardiolog i hipertensjolog Piotr Gryglas
Co jeść przy upałach?
Lekarz mówił, by unikać ciężkostrawnych potraw. - Powinniśmy stosować sorbety, lody, chłodne napoje, bardzo lekkostrawne potrawy - powiedział lekarz.
Gryglas mówił, że osoby, przyjmujące leki, które odwadniają - na czas upałów - mogą wstrzymać ich zażywanie, ale musi się to odbyć pod ścisłą kontrolą kardiologa czy hipertensjologa. - Niejednokrotnie osoby chore na niewydolność serca nie mogą w tym czasie odstawić leczenia moczopędnego - podkreślił lekarz.