Zmiana standardu DVB-T na DVB-T2. Inne warunki dla telewizji publicznej, inne dla prywatnych
Standard nadawania z DVB-T przejdzie na DVB-T2 od 27 czerwca. Do dostosowania się do nowych wytycznych zobligowano nadawców komercyjnych, zaś w starym standardzie nadawać będzie dalej telewizja publiczna. "Zmiany traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych" - zaznaczają w oświadczeniu nadawcy prywatni.
Nadawcy komercyjni przygotowali oświadczenie, w którym wyrażają sprzeciw wobec obowiązujących zasad. Poniżej treść stanowiska:
"27 czerwca br. zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2.
Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych.
Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując Telewizję Publiczną.
Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców”.
Kanały z ograniczonym dostępem w naziemnej telewizji cyfrowej po refarmingu UKE:
Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, Eska TV, Polo TV, Fokus TV, TVN, TVN 7, TTV, TV Puls, Puls 2, Stopklatka".
Czytaj więcej