PKN Orlen: Zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos
Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos - poinformował w poniedziałek PKN Orlen. Przejęcie planowane jest na przełom lipca i sierpnia.
Komisja zatwierdziła także umowy zawarte z tymi nabywcami - zaznaczył Orlen w komunikacie. Jak podkreślił koncern, oznacza to zgodę Komisji na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos.
Zawarcie umów z nabywcami oraz wejście w życie umów warunkowych powinno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia ich zatwierdzenia przez Komisję - poinformował też Orlen.
Przejęcie na przełomie lipca i sierpnia
Jak podkreślił na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, zgoda Komisji to jeden z ostatnich elementów fuzji, a jej decyzją koncern ma 6 miesięcy na realizację warunków zaradczych, ale to nie blokuje samego przejęcia. - Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia - oświadczył.
ZOBACZ: Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: spółka planuje uruchamianie elektrowni na gaz zaazotowany
Fuzja pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności - dodał Obajtek.
Jak stwierdził, Orlen jest firmą globalną, transformacja czeka nas w innych państwach. Do tego potrzebne są środki, pieniądze i odpowiedni partnerzy, np. największy producent ropy na świecie Saudi Aramco - zaznaczył.
Warunki przejęcia gwarantują konkurencję
Warunki PKN Orlen przy przejmowaniu Lotosu nie spowodują wzrostu cen, gwarantują, też że rynki pozostaną otwarte - oceniła europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
Wyczerpująca lista zobowiązań zaproponowana przez PKN Orlen zapewni, że odpowiednie polskie rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne - poinformowała Vestager.
Czytaj więcej