Światowy Dzień Uchodźcy. Nowe punkty odprawy dla tirów i osiedle modułowe
Budowa osiedli modułowych w Ukrainie i nowe punkty odprawy dla tirów na polsko-ukraińskiej granicy - m.in. w ten sposób Polska pomaga ogarniętej wojną Ukrainie i jej mieszkańcom. W poniedziałek 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Polska aktywnie włącza się w pomoc Ukrainie - zarówno militarną, jak i humanitarną. Od 24 lutego ukraińsko-polską granicę przekroczyło 4,190 mln osób. Znaczna część z nich została w naszym kraju.
Oprócz przyjęcia milionów uchodźców uciekających przed wojną, Polska angażuje się w pomoc Ukrainie na miejscu - budując osiedla modułowe oraz w pomoc przy eksporcie ukraińskiego zboża.
Na granicy powstało pięć dodatkowych punktów odprawy dla tirów
Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej na przejściu granicznym między Polską a Ukrainą Korczowa-Krakowiec poinformował, że w poniedziałek na polsko-ukraińskiej granicy zostało uruchomionych pięć dodatkowych punktów odprawy dla tirów.
- To oznacza, że w ciągu 10 dni udało nam się dwukrotnie zwiększyć liczbę punktów odprawy dla samochodów ciężarowych - wyjaśnił. Dodał, że wpłynie to w zasadniczy sposób na zmniejszenie kolejek na granicy.
ZOBACZ: Narodowy Dzień Powstańców Śląskich. Prezydent Duda: Pokażmy, że pamiętamy o bohaterach ze Śląska
- Chcemy nie tylko pomagać naszym ukraińskim przyjaciołom, ale chcemy także zwiększyć tranzyt przez Polskę, bo jest to też wymierna korzyść dla polskich przedsiębiorców i polskiego państwa - dodał minister Dworczyk.
Ukraiński minister infrastruktury Oleksandr Kubrakov podziękował polskiej i ukraińskiej stronie za wykonane prace przy przejściach granicznych. - Dlaczego to jest ważne szczególnie w tym momencie? Ukraina jest wielkim eksporterem, a wszystkie proty na Morzu Czarnym zostały zablokowane. Na świecie rośnie kryzys spożywczy. To, co teraz robimy i będziemy robić, to nie jest wyłącznie kwestia naszych międzypaństwowych stosunków. To kwestia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego - dodał.
Polityk podziękował także za pomoc w budowie miasteczka w Ukrainie.
Osiedla modułowe w Ukrainie
Budowę osiedla modułowego w Ukrainie w obwodzie kijowskim pokazała reporterka Polsat News Adrianna Borowicz.
O tym, jakie znaczenie dla Ukraińców mają budowane dzięki polskiej pomocy osiedla modułowe, mówiły mieszkanki Borodzianki, które już wprowadziły się do swoich pokojów.
- Miałam mieszkanie, w ciągu pięciu minut nie zostało nic. Dostałam tutaj pokoik, jestem bardzo, bardzo wdzięczna, bardzo dziękuję. Mam gdzie nocować, jest ciepło, mam ciepłą wodę - mówi jedna z kobiet.
Przy budowie osiedla modułowego pracują Ukraińcy. To też jeden z aspektów pomocy, gdyż wielu z nich z powodu wojny straciło pracę. - Z jednej strony czują, że pomagają swoim, a z drugiej strony czują, że mają za co utrzymać swoje rodziny - wyjaśnia reporterka Adrianna Borowicz.
Osiedle modułowe powstaje średnio trzy tygodnie.
Czytaj więcej