Ruda Śląska. Nie żyje prezydent Grażyna Dziedzic. Miała 67 lat
Nie żyje prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic - wynika z informacji wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i wiceprezydenta miasta Krzysztofa Mejera. Grażyna Dziedzic miała 67 lat; była prezydentem Rudy Śląskiej od 2010 r. Za czasów prezydentury Dziedzic miasto m.in. wyszło ze znacznego zadłużenia.
"Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pani Prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic. Składam najszczersze kondolencje oraz wyrazy współczucia rodzinie i bliskim Pani Prezydent" - napisał w czwartek przed północą na swoim facebookowym profilu wojewoda śląski.
"Z wielkim żalem i głębokim smutkiem informuję, że dziś wieczorem po ciężkiej chorobie zmarła Prezydent Grażyna Dziedzic. (…) Pani Prezydent walczyła do samego końca. Do ostatnich chwil snuła plany na przyszłość, myślała o spotkaniach z najbliższymi oraz była zaangażowana w sprawy Rudy Śląskiej" - napisał na Facebooku wiceprezydent Rudy Śląskiej.
ZOBACZ: Dolnośląskie. Kotla. Prokuratura wyjaśnia okoliczności zabójstwa dwóch mężczyzn
"Nie odpuściła sobie nawet w najgorszych chwilach - taki już miała charakter, a przede wszystkim tego nauczyło ją życie, które obarczyło ją bagażem trudnych doświadczeń. Była prawdziwą wojowniczką, a bój z chorobą do ostatnich chwil toczyła z prawdziwą godnością" - podkreślił Mejer.
Ruda Śląska. Żałoba po prezydent Grażynie Dziedzic
Jak zapowiedział Mejer, na znak żałoby flagi Rudy Śląskiej zostaną opuszczone do połowy masztu i będą przewiązane kirem do dnia pogrzebu. Od poniedziałku w holu budynku głównego urzędu miasta będzie wystawiona księga kondolencyjna.
"Uroczystości pożegnalne Pani Prezydent odbędą się w najbliższych dniach. O szczegółach poinformuję Państwa po ustaleniach z Rodziną. Bardzo proszę, by Pani Prezydent Grażyna Dziedzic pozostała w Państwa myślach i modlitwach" - zaapelował Mejer.
Nie żyje prezydent Rudy Śląskiej. Miała 67 lat
Urodzona w 1954 r. Grażyna Dziedzic studiowała w Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu była nauczycielką, pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w dzielnicy Orzegów. W latach 1992-96 była zatrudniona w rudzkim Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego jako kierownik działu technicznego. W 1996 r. została zastępczynią dyrektora rudzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a w latach 2003-09 była jego dyrektorem.
Grażyna Dziedzic została prezydentem Rudy Śląskiej w wyborach samorządowych 2010 r., gdy jako kandydatka bezpartyjna, popierana m.in. przez Polską Partię Pracy, a w drugiej turze także przez kandydatów PiS, Ruchu Autonomii Śląska i SLD, pokonała wcześniejszego prezydenta Andrzeja Stanię z PO. Zwyciężyła wówczas różnicą 304 głosów.
Za jej prezydentury miasto wyszło z zadłużenia
W drugiej turze wyborów 2014 r. Dziedzic uzyskała 58,2 proc. głosów, pokonując ówczesną wicemarszałek województwa z PO Aleksandrę Skowronek. W drugiej turze wyborów 2018 r. Dziedzic zdobyła poparcie 61,8 proc. głosujących, pokonując ówczesnego kandydata PiS, obecnego posła tej partii, Marka Wesołego.
ZOBACZ: Boże Ciało. Prymas Polski: Nie mówcie, że to ponad nasze siły
Za czasów prezydentury Dziedzic miasto m.in. wyszło ze znacznego zadłużenia. Dziedzic sukcesywnie kontynuowała też zainicjowaną za prezydentury Stani budowę dwujezdniowej trasy N-S, która ma stać się główną arterią miasta w osi północ-południe, łącząc Drogową Trasę Średnicową (DW-902) z autostradą A4, a także wiodąc w przyszłości na północ od DTŚ w kierunku Bytomia.
Czytaj więcej